Pogoda
27.07.2020 15:10

Policja będzie kontrolować wesela. Kary za koronawirusa

Policja będzie kontrolować przestrzeganie restrykcji na weselach. Zabawa zabawą, ale reżimu sanitarnego trzeba przestrzegać. Ministerstwo Zdrowia planuje wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym wzmożone kontrole na weselach, które zamieniły się w wylęganie COVID-19.

taniec młodej pary
foto: Shutterstock

Łagodzenie obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 osłabiły czujność wielu Polaków. Coraz mniej osób na poważnie podchodzi do przestrzegania zasad sanitarnych, ignorując na przykład całkowicie konieczność zasłaniania ust i nosa w zamkniętych przestrzeniach publicznych czy też noszą maseczkę w taki sposób, że nos z niej wystaje.

Jeszcze więcej luzu poczuli weselnicy, którzy po zniesieniu zakazów wzięli się za nadrabianie ślubnych zaległości. Teoretycznie w uroczystości może uczestniczyć maksymalnie 150 osób, które nadto powinny zachowywać się odpowiedzialnie epidemiologiczne, w praktyce jednak państwo młodzi oraz goście bawią się tak, jakby koronawirusa nie było.

 młoda para na weselu
 młoda para na weselu
Przeczytaj także Wesele grozy w Małopolsce. 150 osób z koronawirusem, 1000 na kwarantannie

Zostało do dostrzeżone przez władze, które planują wymóc organizowanie ślubów według przedstawionych wytycznych. Jak zdradził w RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, weselników kontrolować ma policja. Zarówno podczas samej uroczystości, jak i w trakcie przygotowań.

Policyjne kontrole na weselach. Będą kary za nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego

Waldemar Kraska postawił sprawę jasno:

"

Rozmawialiśmy o tym z Głównym Inspektorem Sanitarnym, żeby na weselach wzmóc kontrole. Jeśli już nie potrafimy przekonać w sposób łagodny, to niestety, trzeba nałożyć karę na organizatorów wesela, ponieważ czasem jedynym wspomnieniem z tej pięknej, czasem jednej w życiu imprezy, jest to, że pół rodziny zostało zakażonych koronawirusem. "

Kontrole będą mogły być przeprowadzane przez inspektorów sanitarnych, resort zdrowia chce także zaangażować w pilnowanie epidemicznego porządku funkcjonariuszy policji.

Nadzór nad weselami ma być sprawowany od momentu rozpoczęcia przygotowań do końca samej imprezy: mandaty mają być wystawiane za złamanie podczas planowania ograniczeń wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia (na przykład zaproszenie większej niż dozwolonej liczby osób) oraz za uchybienia stwierdzone podczas kontroli w trakcie świętowania zawarcia ślubu.

Zobacz także: Śluby tylko z muzyką kościelną. Świeckie utwory nie podobają się Kościołowi 

Co myślicie o takich kontrolach?

Tagi: koronawirus