Pogoda
28.09.2016 11:36

Policja konfiskuje smartfony sprawcom wypadku

Włoskie władze wypowiedziały wojnę przeciwko używaniu smartfonów i tabletów podczas jazdy. Nie dość, że posypały się mandaty, to jeszcze funkcjonariusze zaczęli konfiskować urządzenia sprawcom wypadku, w celu ustalenia, czy były one używane w trakcie jazdy.

Policja konfiskuje smartfony sprawcom wypadku
foto: materiały prasowe

Te ostatnie działania były prowadzone na terenie Turynu w ramach eksperymentu. Specjalna komórka dochodzeniowa straży miejskiej miała za zadanie konfiskatę urządzeń elektronicznych – przede wszystkim smartfonów i tabletów – osobom, które spowodowały poważną w skutkach kolizję. Pomysł został szybko podchwycony przez tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które nosi się z zamiarem prowadzenia takich działań na znacznie większą skalę.

Argumentem przemawiającym za zastosowaniem takich środków są badania niezależnych ekspertów, którzy stwierdzili, że większość wypadków na włoskich drogach powstaje w wyniku nieuwagi, najczęściej spowodowanej niczym innym, jak korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Niesforni kierowcy coraz chętniej sięgają po smarfony i piszą wiadomości za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Ba, w przypadku nielicznych można mówić wręcz o uzależnieniu od telefonów komórkowych.

Włoskie władze mają nadzieję, że zaostrzenie środków przełoży się na zmniejszenie liczby niebezpiecznych wypadków. Już teraz policja korzysta z nowoczesnego sprzętu umożliwiającego baczne obserwowanie poczynań kierowców.

Eksperci alarmują, że decyzja o rozszerzeniu ewentualnych kompetencji funkcjonariuszy może doprowadzić do zwiększenia skali nadużyć. W końcu każdy oficer to także człowiek i nie zawsze w swoich działaniach kieruje się zdrowym rozsądkiem, przez co nawet w przypadku lekkiego zadrapania na parkingu, będzie można zostać pozbawionym telefonu.

Z drugiej strony władze dały jasny sygnał wszystkim kierowcom we Włoszech, że policjanci są zdeterminowani, by działać w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Dlatego osoby niestosujące się do przepisów ruchu drogowego mogą spodziewać się surowych mandatów karnych.

Co sądzicie o pomyśle Ministerstwa Spraw Wewnętrznych?

Tagi: News