Pogoda
24.08.2020 15:51

Policja odkryła pozytywny aspekt koronawirusa. Jest mniej zaginionych

Zazwyczaj każdego roku na policję w Belgii zgłaszane jest od 975 do 1200 zaginięć. A jak jest w tym roku? Zgłoszeń było do tej pory niecałe 400. To chyba jedyny pozytywny efekt COVID-19.

Policja odkryła pozytywny aspekt koronawirusa. Jest mniej zaginionych
foto: zdjęcie poglądowe/shutterstock.com

Jak wynika z oficjalnych danych udostępnionych przez belgijską policję, koronawirus miał pozytywny wpływ na liczbę osób zaginionych od początku pandemii. Ta znacznie zmalała względem poprzednich lat - mowa tu nawet o dekadach.

Koronawirus wpłynął pozytywnie na liczbę zaginionych

Przed pandemią przeciętnie jednego dnia zgłaszano w Belgii zaginięcie trzech osób. Jednak przez restrykcje wprowadzone by zmniejszyć rozprzestrzenianie koronawirusa, w biurach jednostek zajmujących się osobami zaginionymi zapanował spokój.

Koncerty w czasach pandemii koronawirusa
Koncerty w czasach pandemii koronawirusa
Przeczytaj także Naukowcy zorganizowali koncerty, by zbadać, jak rozprzestrzenia się koronawirus

Jak powiedział cytowany przez publicznego nadawcę VRT komisarz Alain Remue z policyjnej komórki zajmującej się poszukiwaniem zaginionych osób (tłumaczenie PAP):

"

Zaginięcia osób z grup ryzyka, cierpiących na demencję i przebywających w domach opieki ustały. Nie było też zgłoszeń po wieczorowych wyjściach. Puby i kluby były zamknięte. Było jasne, że zwykłe życie zamarło. "

Po zniesieniu obostrzeń liczba osób, które znikają bez śladu znowu zaczęła rosnąć. Śledczy na razie nie przesądzają, czy obecny rok będzie rekordowy jeśli chodzi o niską liczbę zaginięć. Wydaje się jednak, że jest to bardzo prawdopodobne. 

Jednostka belgijskiej policji federalnej ds. osób zaginionych została utworzona 25 lat temu po głośnej sprawie uprowadzeń przez pedofila i mordercę Marca Dutroux. Mężczyzna został skazany w czerwcu 2004 roku przez sąd w Arlon na karę dożywotniego więzienia za trzy morderstwa, dziewięć porwań i tortury, które spowodowały śmierć czterech dziewczynek.

prace licencjackie
prace licencjackie
Przeczytaj także Policja rozbiła mafię piszącą prace dyplomowe na zlecenie. Prawdziwe kłopoty będą mieć kupujący
Tagi: Newsy