Policja ostrzega przed epidemią fake newsów. Nie dajcie się nabrać oszustom!

17.03.2020 16:26
koronawirus|undefined Fot. Shutterstock

Nie wierzmy w wiadomości, które otrzymamy od znajomych. Czytajmy oficjalne komunikaty. Nie wierzmy we wszystko, co usłyszymy. Jednym słowem: nie dajmy się nabrać oszustom!

Fake newsy to plaga, która ogarnia z dnia na dzień coraz bardziej internet. Należy walczyć z medialną dezinformacją, która zalewa sieć.

Policja, ministerstwa oraz środowiska naukowe ostrzegają przed epidemią fake newsów

Od początku epidemii koronawirusa przez internet przetacza się fala teorii spiskowych, fałszywych informacji i plotek. Duża część z nich może bardzo zaszkodzić społeczeństwu.

Przeczytaj także

Apele o nierozpowszechnianie fake newsow ukazują się niemal codziennie. Sprawę komentuje Mariusz Woźniakowski z Wydziału Zarządzania UŁ:

Od kilkunastu dni możemy zaobserwować niebezpieczne zjawisko nazywane już „infodemią”, czyli epidemią fałszywych informacji na temat koronawirusa. Zjawisko jest o tyle niebezpieczne, że rozpowszechniane informacje odnoszą się do powszechnego w społeczeństwie poczucia zagrożenia, niepewności, co jest zjawiskiem naturalnym w przypadku stanu zagrożenia epidemicznego. Przez fałszywe informacje owe poczucie może się nasilać i prowadzić wręcz do paniki, która pociągnie za sobą irracjonalne działania ze strony ludności.

Policja dementuje i ostrzega na bieżąco przed plotkami krążącymi po internecie. Ostatnio pojawił się wpis dotyczący tego, że nie ma oficjalnych informacji o zamknięciu granic województw:

Policja prosi również o czujność w przypadku wykorzystania epidemii do celów przestepczych i nieotwierania podejrzanych SMS-ów oraz internetowych łańcuszków:

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji 13 marca 2020 roku odniósł się do problemu nieprawdziwych informacji krążących na temat koronawirusa:

Wchodzimy też w nową fazę walki z epidemią COVID-19, ale nie tylko – musimy również wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów i dezinformacji. Ona może przyspieszyć rozwój właściwej epidemii, nie chcemy tego.

Jeden nieprawdziwy komunikat może naprawdę doprowadzić do wielu nieprzyjemnych zdarzeń, może doprowadzić do tragedii innych ludzi.

Policja apeluje o "o rozsądek, odpowiedzialność i niepowielanie kłamstw":

Jak nie dać się nabrać oszustom?

Dr Mariusz Woźniakowski z Katedry Marketingu, Wydział Zarządzania UŁ wyjaśnia:

Jeśli jakaś wiadomość budzi nasze podejrzenia lub pochodzi tylko z jednego źródła, można poszukać dodatkowych informacji, używając przeglądarki internetowej, wykorzystując hasła, słowa kluczowe, które w owej sensacyjnej wiadomości się znajdują.

Inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 zaapelował także by:

"Uważać na proponujących różnego typu amulety i talizmany. Mamy wówczas do czynienia z oszustwami, zgłaszajmy to!"

Zebraliśmy dla Was listę 19 najbardziej absurdalnych teorii spiskowych dotyczących koronawirusa. Sprawdźcie ją koniecznie!

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.