Pogoda
17.03.2020 16:26

Policja ostrzega przed epidemią fake newsów. Nie dajcie się nabrać oszustom!

Nie wierzmy w wiadomości, które otrzymamy od znajomych. Czytajmy oficjalne komunikaty. Nie wierzmy we wszystko, co usłyszymy. Jednym słowem: nie dajmy się nabrać oszustom!

koronawirus
foto: Shutterstock

Fake newsy to plaga, która ogarnia z dnia na dzień coraz bardziej internet. Należy walczyć z medialną dezinformacją, która zalewa sieć.

Policja, ministerstwa oraz środowiska naukowe ostrzegają przed epidemią fake newsów

Od początku epidemii koronawirusa przez internet przetacza się fala teorii spiskowych, fałszywych informacji i plotek. Duża część z nich może bardzo zaszkodzić społeczeństwu.

toaleta publiczna
toaleta publiczna
Przeczytaj także „Coronavirus challenge”. Lizanie deski klozetowej dla sławy w sieci

Apele o nierozpowszechnianie fake newsow ukazują się niemal codziennie. Sprawę komentuje Mariusz Woźniakowski z Wydziału Zarządzania UŁ:

"

Od kilkunastu dni możemy zaobserwować niebezpieczne zjawisko nazywane już „infodemią”, czyli epidemią fałszywych informacji na temat koronawirusa. Zjawisko jest o tyle niebezpieczne, że rozpowszechniane informacje odnoszą się do powszechnego w społeczeństwie poczucia zagrożenia, niepewności, co jest zjawiskiem naturalnym w przypadku stanu zagrożenia epidemicznego. Przez fałszywe informacje owe poczucie może się nasilać i prowadzić wręcz do paniki, która pociągnie za sobą irracjonalne działania ze strony ludności. "

Policja dementuje i ostrzega na bieżąco przed plotkami krążącymi po internecie. Ostatnio pojawił się wpis dotyczący tego, że nie ma oficjalnych informacji o zamknięciu granic województw:

Policja prosi również o czujność w przypadku wykorzystania epidemii do celów przestepczych i nieotwierania podejrzanych SMS-ów oraz internetowych łańcuszków:

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji 13 marca 2020 roku odniósł się do problemu nieprawdziwych informacji krążących na temat koronawirusa:

"

Wchodzimy też w nową fazę walki z epidemią COVID-19, ale nie tylko – musimy również wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów i dezinformacji. Ona może przyspieszyć rozwój właściwej epidemii, nie chcemy tego.

Jeden nieprawdziwy komunikat może naprawdę doprowadzić do wielu nieprzyjemnych zdarzeń, może doprowadzić do tragedii innych ludzi. "

Policja apeluje o "o rozsądek, odpowiedzialność i niepowielanie kłamstw":

Jak nie dać się nabrać oszustom?

Dr Mariusz Woźniakowski z Katedry Marketingu, Wydział Zarządzania UŁ wyjaśnia:

"

Jeśli jakaś wiadomość budzi nasze podejrzenia lub pochodzi tylko z jednego źródła, można poszukać dodatkowych informacji, używając przeglądarki internetowej, wykorzystując hasła, słowa kluczowe, które w owej sensacyjnej wiadomości się znajdują. "

Inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 zaapelował także by:

"

"Uważać na proponujących różnego typu amulety i talizmany. Mamy wówczas do czynienia z oszustwami, zgłaszajmy to!" "

Zebraliśmy dla Was listę 19 najbardziej absurdalnych teorii spiskowych dotyczących koronawirusa. Sprawdźcie ją koniecznie!

Tagi: Newsy koronawirus