Policja ostrzega w internecie przed... policją

Michał Tomaszkiewicz
08.01.2019 10:23
Policja ostrzega w internecie przed... policją Fot. materiały prasowe

Nie wierzcie we wszystko, co widzicie w internecie. Nawet, jeśli wiadomość pochodzi (teoretycznie) od policji. Polscy funkcjonariusze ostrzegają przed próbami wyłudzenia pieniędzy „policyjną” blokadą komputera.

Trzeba mieć fantazję – stwierdzili internetowi oszuści i postanowili podszywać się pod policję. Gdy niewinny internauta skacze sobie po witrynach, ma szansę zobaczyć reklamę, która spróbuje przejąć kontrolę nad jego komputerem w ramach kary za rzekome przewinienia w sieci.

Komunikat pokazywany jest w trybie pełnoekranowym, a uruchamiany wraz ze stroną skrypt blokuje możliwość korzystania z niektórych klawiszy klawiatury oraz myszy. W rezultacie mniej obyty techniczne użytkownik może odnieść wrażenie, że jego komputer rzeczywiście został przejęty przez policję.

W wyświetlanym komunikacie pojawia się informacja, że właściciel urządzenia oskarżany jest o złamanie prawa przez oglądanie i udostępnianie treści pornograficznych lub pozwolenie, żeby komputer padł ofiarą złośliwego oprogramowania i został wykorzystany do ataków przeprowadzanych przez hakerów.

W tym ostatnim przypadku oszuści powołują się na ustawę „O niedbałym wykorzystaniu komputera osobistego” – takie prawo oczywiście w Polsce nie funkcjonuje.

Oszuści wyłudzają w internecie okupy strasząc policją

W dalszej części komunikatu można wyczytać, że trwa właśnie identyfikowanie osoby, której komputer został zablokowany, i że w przeciągu 72 godzin sprawa trafi do sądu. No chyba, że użytkownik kupi sobie amnestię, wpłacając wyszczególnioną na ekranie kwotę, wynoszącą od 300 do 600 zł.

Uregulowanie należności wobec policji ma nastąpić za pomocą kart PaySafeCard – jak się okazuje, nawet to nie wzbudza u niektórych użytkowników wątpliwości i decydują się na zapłacenie okupu za przestępstwa, których nie mogli popełnić.

Tymczasem żeby uwolnić się od ekranu blokującego działanie komputera wystarczy… nacisnąć przycisk Esc, kombinację Alt+F4, Ctrl+W lub nieśmiertelne Alt+Ctrl+Del.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.