Pogoda
16.01.2020 12:47

Policja poluje na jeżdżących lewym pasem. Grad mandatów

W Polsce jesteś, więc jeździj po polsku, zgodnie z obowiązującym w naszym kraju ruchem prawostronnym. Policja przypomina o tej podstawowej zasadzie rozdając mandaty na prawo i lewo w akcji „Trzymaj się prawego pasa”.

policja na autostradzie
foto: materiały prasowe policji

W Polsce przybywa dróg szybkiego ruchu, oferujących kilka pasów do jazdy. Prowokuje to kierowców do sprawdzania, jak bardzo ich samochód jest w stanie przekroczyć obowiązujący w danym miejscu limit prędkości.

To nie piratami drogowymi zajmowała się jednak policja w ramach akcji „Trzymaj się prawego pasa”. Funkcjonariusze sprawdzali, jak kierowcy stosują się do podstawowej zasady: jazdy po prawej stronie drogi.

pirat drogowy
pirat drogowy
Przeczytaj także Pirat jechał 300 km/h drogą S-7. Policjanci nie mogli go dogonić [WIDEO]

Jak się okazało, spora część kierowców zapomina o zasadach ruchu prawostronnego w chwili wjechania na trasę szybkiego ruchu. W ciągu 2 dni śląska policja nałożyła 51 mandatów na kierowców, którzy zawłaszczali dla siebie lewy pas na autostradzie A4.

„Trzymaj się prawego pasa”. Mandaty za jazdę lewym pasem

Podsumowanie akcji „Trzymaj się prawego pasa” daje do myślenia:

"

W trakcie trwania akcji drogówka odnotowała 79 naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym, z czego aż 25 dotyczyło kierujących, którzy zapomnieli o obowiązku prawostronnego ruchu pojazdów i poruszali się lewym pasem jezdni pomimo tego, że prawy pas ruchu był wolny. Policjanci nałożyli 51 mandatów karnych. Wobec 29 kierujących zastosowali pouczenie. Ponadto w trakcie realizacji działań funkcjonariusze ujawnili 1 kierującego nieposiadającego uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym oraz 1 osobę poszukiwaną. "

Policja opublikowała nagrania, na których demonstruje zachowania kilku ukaranych mandatem kierowców.

Celem akcji było promowanie jazdy zgodnie z przepisami i poprawianie płynności ruchu. Za bezzasadną jazdę lewym pasem funkcjonariusze wystawiają mandat w wysokości 100 zł.

Zobacz także: Zapłacimy gigantyczne mandaty. Policja będzie mogła nawet skonfiskować samochód 

Którym pasem najczęściej jeździcie?

Tagi: Duperele