Policja pouczyła szeryfa blokującego lewy pas ruchu

11.05.2016 11:47
Policja pouczyła szeryfa blokującego lewy pas ruchu Fot. kadr z wideo

Poruszając się samochodem w kraju nad Wisłą można odnieść wrażenie, że tutejsi kierowcy wręcz odczuwają wstręt do korzystania z prawego pasa ruchu.

Na wszelkich drogach dwupasmowych, w tym autostradach, można odnieść wrażenie, że ludzie zapominają o obowiązującym w Polsce ruchu prawostronnym. Za to kompletnie odwrotną tendencję możemy zaobserwować tam, gdzie jest jakieś zwężenie i z paru pasów robi się jeden. Wtenczas zdecydowana większość osób decyduje się na zajęcie tego „właściwego”. Ale czy słusznie?

Niekoniecznie. Przypuśćmy, że jest rondo, na którym znacząco przeważająca liczba osób kieruje się do tego samego zjazdu, a na nim wytyczone zostały dwa pasy ruchu zwężające się do jednego np. po 200 metrach. Jeśli samochody będą wykorzystywać całą dostępną przestrzeń, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że na skrzyżowaniu dróg zrobi się zator. Logiczne więc, że wykorzystując całą dostępną przestrzeń pomagamy w upłynnianiu ruchu. Ot, cała filozofia.

Niestety część kierowców nie zgadza się z tym, że są wyprzedzani przez „cwaniaków” jadących do samego końca pasem, który się zwęża. Dlatego ochoczo biorą sprawy w swoje ręce i blokują lewy pas ruchu. Filmików z takimi delikwentami jest w internecie coraz więcej.

Najczęściej w takich sytuacjach kierowcy są zupełnie bezsilni. Dlatego nierzadko w akcie bezradności wyciągają telefony i uwieczniają niepochlebne poczynania drogowe niesfornych kierowców, a następnie wysyłają policji w oczekiwaniu na stosowną reakcję. Niekiedy jednak funkcjonariusze potrafią odnaleźć się we właściwym miejscu i właściwym czasie:

W końcu blokowanie ruchu jest wykroczeniem i za takie zachowanie można dostać mandat od 50 do 500 zł i 2 punkty karne. Uniemożliwiając jazdę „na suwak” zmniejsza się płynność ruchu. To nic innego jak klasyczny przykład szeryfa drogowego, który nie pozwala wyprzedzać stojących w korku samochodów, będąc przekonanym, że utrudnia życie wyłącznie niecierpliwiącym się i zdesperowanym „cwaniakom”. W konsekwencji ruch rozkłada się na jednym, a nie obu pasach…

A co Wy sądzicie o takich kierowcach?

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.