Pogoda
13.02.2017 10:54

Policja przypomina o uprawnieniach pojazdów uprzywilejowanych

W związku z wypadkiem w Oświęcimiu na ulicy Powstańców Śląskich, gdzie około godziny 18:55 doszło do zderzenia prawidłowo jadącej kolumny rządowej z autem cywilnym, policja przypomina o obowiązkach uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina o uprawnieniach pojazdów uprzywilejowanych
foto: kadr z wideo

We wspomnianym zdarzeniu drogowym uczestniczyła Prezes Rady Ministrów – Beata Szydło. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że pojazdy rządowe poruszały się prawidłowo. Tym samym winę za wypadek ponosi 21-letni kierowca Fiata Seicento, który rozpoczął manewr skrętu w lewo, doprowadzając do zderzenia z autem z kolumny rządowej. Funkcjonariusze przeprowadzając czynności służbowe poddali obu kierowców badaniu pod kątem trzeźwości. Urządzenia w wydychanym powietrzu nie wykryły zawartości alkoholu.

Jak podają mundurowi – ustawa o ruchu drogowym definiuje „pojazd uprzywilejowany” jako pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych wraz z sygnałami dźwiękowymi o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Ma to zastosowanie także w przypadku samochodów poruszających się w kolumnie, w której na początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. W takich okolicznościach wszystkie auta jadące pomiędzy nimi uznaje się za uprzywilejowane – zabronione jest wjeżdżanie między nimi.

Warto pamiętać o tym, że kierujący samochodem uprzywilejowanym pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności może nie stosować się do przepisów drogowych, w tym do ograniczeń prędkości, różnorodnych zakazów zakazu i wskazań sygnalizacji świetlnych. Dlatego uczestnicy ruchu drogowego zobowiązani są do ułatwienia przejazdu pojazdu uprzywilejowanego poprzez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby – zatrzymania się. To samo tyczy się pieszych znajdujących się na drodze, o czym wspomniała policja:

"

Oznacza to, że stojący w korku kierowcy powinni rozjechać się na boki, wjechać na pas zieleni lub zjechać na pobocze, a pojazdy znajdujące się w ruchu powinny zmienić pas, tak żeby jak najszybciej przepuścić pojazd uprzywilejowany. Piesi natomiast powinni powstrzymać się od przejścia na drugą stronę ulicy, nawet jeżeli mają zielone światło lub już znajdują się na przejściu. Należy również pamiętać, o zakazie wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym. "

Nie brakuje osób krytycznie wypowiadających się pod adresem samochodów uprzywilejowanych, które nadużywając swoje uprawnienia powodują niemałe zagrożenie w ruchu drogowym.

Tagi: News