Policja skontroluje, gdzie trzymasz ręce prowadząc samochód

Aleksandra Kopka
19.06.2017 11:51
Policja skontroluje, gdzie trzymasz ręce prowadząc samochód Fot. Alyson Polderman/East News

Od 14 czerwca 2017 roku, trwa akcja polskiej Policji pod kryptonimem „Łapki na kierownicę”. Ma ona na celu kontrolę, gdzie kierowcy trzymają ręce podczas prowadzenia pojazdów.

Rozmawiasz przez telefon, a może trzymasz swoją dziewczynę za kolano w trakcie kierowania pojazdem? Uważaj! Funkcjonariusze Policji będą zaglądać do kabiny kierowców i sprawdzać czy ci trzymają ręce na kierownicy.

Akcja „Łapki na kierownicę” ma oczywiście wyeliminować zagrożenie jakie może spowodować używanie telefonu w trakcie kierowania pojazdem. A takie przewinienia kierowców są nagminne. Jak informuje mł. insp. Armand Konieczny z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:

Za jazdę z telefonem w 2016 roku wystawiliśmy ponad 91 tys. mandatów. Jednak liczba kierowców popełniających to wykroczenie z pewnością jest dużo większa. Co więcej kierowcy nie są świadomi skutków takiego działania.

Kampanię wsparła firma Yanosik.pl, która jest właścicielem aplikacji na telefony informującej kierowców o ograniczeniach prędkości oraz możliwości występowania patroli Policji. Jak przekonuje Paweł Bahyrycz:

Z aplikacji Yanosik miesięcznie korzysta ponad 1,5 mln kierowców. Komunikat o akcji i możliwych skutkach jednoczesnego prowadzenia auta i rozmowy przez telefon dotrze do szerokiej publiczności kierowców, właśnie zasiadających za kierownicę. Mamy nadzieję, że w ten sposób zmienimy świadomość Polaków i przyczynimy się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze

Zwiększenie świadomości kierowców ma duże znaczenie. Biorąc pod uwagę prędkości jakie czasami osiągają kierowcy oraz wydłużoną przy nich drogę hamowania, pieszy w starciu z nieuwagą kierowcy może nie mieć szans na przeżycie.

Żeby lepiej zobrazować jakie znaczenie mają sekundy potrzebne do odebrania połączenia, na portalu Komendy Głównej Policji zamieszczono zestawienie długości drogi hamowania względem prędkości pojazdu.

Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

Akcja „Łapki na kierownicę” będzie prowadzona do końca czerwca 2017 roku, zwiększając tym samym liczbę patroli drogowych. Pamiętajcie, że za korzystanie z telefonu w trakcie kierowania pojazdem grozi wam mandat w wysokości 200 złotych i 6 punktów karnych.

 

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.