Policja sprawdza zakrywanie ust i nosa w autobusach. Posypały się mandaty

24.06.2020 15:26
Policja sprawdza zakrywanie ust i nosa w autobusach. Posypały się mandaty Fot. Adam Jastrzebowski/REPORTER

Po chwilowym rozluźnieniu policja wróciła do egzekwowania przestrzegania nakazów związanych z epidemią COVID-19. Patrole składające się z policjantów i kontrolerów biletów pojawiły się w autobusach. Karę można dostać za jazdę na gapę oraz za brak lub nieprawidłowe noszenie maseczki.

Gdy rząd zniósł obowiązek zakrywania ust i nosa poza miejscem zamieszkania wielu Polaków odetchnęło z ulgą. Okazało się jednak, że rozprężenie poszło zdecydowanie za daleko i coraz częściej można zobaczyć osoby, które nie stosują się do nakazów w sklepach i komunikacji miejskiej.

Do tej pory służby patrzyły na to przez palce, wygląda jednak na to, że okres pobłażliwości się skończył. Policja zaczęła bowiem sprawdzać, czy pasażerowie autobusów miejskich wywiązują się z obowiązków nałożonych przez premiera.

Przeczytaj także

Kara za ignorowanie obowiązku zakrywania ust i nosa w autobusach komunikacji miejskiej może być naprawdę dotkliwa: na miejscu dostaje się 500 zł mandatu, a funkcjonariusze mogą też skierować wniosek do sanepidu o nałożenie kary administracyjnej, której górny limit to 30 000 zł.

Policja sprawdza zakrywanie ust i nosa w autobusach. Towarzyszą im kontrolerzy biletów

Zgodnie z rozporządzeniem, usta i nos trzeba zakrywać podczas przebywania w publicznych pomieszczeniach zamkniętych, na przykład sklepach, w pojazdach komunikacji zbiorowej lub jeśli nie można utrzymać zalecanej odległości 2 metrów od innych osób.

Po zniesieniu obowiązku noszenia maseczek po wyjściu z domu Polacy poczuli rozprężenie, które zaczęło objawiać się całkowitym zrezygnowaniem z zakrywania ust i nosa, niezależnie od sytuacji. W sklepach i pojazdach coraz częściej można spotkać osoby, które nie przejmują się obowiązującym reżimem sanitarnym.

Policja sformowała więc łączone patrole i wraz z kontrolerami biletów zaczęła sprawdzać pasażerów komunikacji miejskiej. Akcję przeprowadzono już we Wrocławiu i Krakowie, podobnych działań należy spodziewać się także w innych miastach.

Zobacz także: Mandat za bałagan w pojeździe. Policjanci sprawdzą czystość w samochodzie

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.