Policja ukarała szeryfa blokującego pas ruchu

06.09.2016 10:04
Policja ukarała szeryfa blokującego pas ruchu Fot. kadr z wideo

Można odnieść wrażenie, że popularnym drogowym występkiem w kraju nad Wisłą jest blokowanie pasa ruchu, który niebawem się kończy.

Podróżując na drogach dwupasmowych, w tym autostradach, nie sposób przejść obojętnie obok kierowców nadmiernie okupujących lewy pas ruchu. Zupełnie tak, jakby ludzie zapominali o tym, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Za to inaczej sytuacja wygląda w miejscach, w których z dwóch pasów robi się jeden. Wtenczas znaczna większość decyduje się na zajęcie tego „właściwego”, co przyczynia się do tworzenia większych zatorów.

Jednak jeszcze większym problemem są kierowcy niezgadzający się z tym, że są wyprzedzani przez „cwaniaków” jadących do samego końca pasem, który wkrótce się zwęża. Ochoczo biorą sprawy w swoje ręce i blokują pas ruchu. Na szczęście według przepisów ruchu drogowego, podejmowanie się takich manewrów jest wykroczeniem. Funkcjonariusze mogą ukarać kierowcę mandatem karnym.

Ze swojej możliwości skorzystali policjanci jadący służbową Alfą Romeo 159. Tym samym szybko ostudzili zapały samozwańczego szeryfa drogowego:

W końcu uniemożliwianie jazdy na suwak zmniejsza płynność ruchu. Skala tego problemu nabrała tak poważnego wymiaru, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa postanowiło zareagować, przygotowując projekt zmian, regulujący kwestię poruszania się w miejscach, gdzie są zwężenia dróg.

Nowe przepisy miałyby wymusić na kierowcach naprzemienną jazdę, a niestosowanie się do zasad byłoby wykroczeniem, karanym mandatem. Co więcej, w razie wypadku, winna byłaby osoba, nieporuszająca się zgodnie z kolejnością – co może być ciężkie do zweryfikowania. Obecnie pierwszeństwo ma kierowca znajdujący się na pasie, który się nie zwęża.

W internecie nie brakuje filmików, w których role główną „odgrywają” szeryfowie, przykładem czego są osoby podróżujące Volvo V40, Fordem Focusem kombi, a także dostawczym Renault Traffic.

Zupełnie tak, jakby instruktorzy nauki jazdy nie instruowali adeptów poruszania się samochodem, że należy korzystać ze wszystkich dostępnych pasów ruchu w jednym kierunku...

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.