Pogoda
10.04.2020 15:47

Policja zapowiedziała wzmożone kontrole drogowe. Będzie karać za świąteczne wyjazdy

Policja zamierza aktywnie sprawdzać, czy stosujemy się do zaleceń premiera i ministra zdrowia i nie wybieramy się na święta do rodziny. Pilnować będą tego dodatkowe patrole, które wyjechały właśnie na drogi.

kontrola policyjna
foto: SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Oficjalnego zakazu wyjeżdżania na święta co prawda nie ma, policja zamierza jednak traktować apel polityków bardzo serio. Łukasz Szumowski, szef Ministerstwa Zdrowia poinformował, że jeśli Polacy tłumnie wybiorą się na święta do swoich rodzin, liczba chorych wzrośnie szybko o 50 000 osób.

Z tego powodu on i premier Morawiecki wydali zalecenie, żeby Wielkanoc spędzić tylko z najbliższymi, z którymi się mieszka.

Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski
Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski
Przeczytaj także Rząd poinformował o ograniczeniach na Wielkanoc. Obowiązkowe zakrywanie twarzy poza domem

Oficjalnego zakazy wspólnego świętowania nie ma, policja i tak zamierza jednak sprawdzać, czy podróżujący samochodem jadą w celu dozwolonym w rządowym rozporządzeniu, czy też jadą do świątecznego stołu. W tym drugim przypadku trzeba liczyć się z mandatem.

Policja będzie sprawdzać, czy nie jedzie się przypadkiem na święta. Posypią się mandaty

Informacji o zwiększeniu liczby patroli drogówki podać Mariusz Ciarka, rzecznik KSP. Funkcjonariusz dał się wcześniej poznać jako domniemany zwolennik rozwiązań siłowych, publikując w sieci film z pokazujący brutalne zatrzymanie osoby łamiącej zakaz wychodzenia z domu.

taśma policyjna
taśma policyjna
Przeczytaj także Rzecznik KSP straszy nagraniem brutalnego zatrzymania. Internauci: marzy się wam pałowanie

Patrole będą zatrzymywać kierowców do kontroli, w czasie której sprawdzany będzie stan techniczny pojazdu oraz trzeźwość kierującego. Dodatkowo drogówka będzie pytać o cel podróży. Jeśli okaże się, że nie jest on dozwolony w rządowym rozporządzeniu, kierowca otrzyma mandat.

Każda sprawa ma być rozpatrywana indywidualnie, funkcjonariusze zapowiadają, że będą stanowczy w dociekaniu prawdziwego powodu przejazdu.

Zobacz także: Policjanci będą karać mandatami za wyjście do sklepu po alkohol 

Wybieracie się na święta do rodziny?

Tagi: policja koronawirus