Policja zatrzymała pirata pokazującego EURO 2016

Michał Tomaszkiewicz
05.07.2016 16:09
Policja zatrzymała pirata pokazującego EURO 2016 Fot. materiały prasowe

Policja ujęła pirata, który udostępniał nielegalnie w internecie transmisje z EURO 2016. Przestępca zarobił w miesiąc 1000 zł, straty nadawców szacowane są na ponad milion.

26-latek stworzył stronę internetową, na której oferował dostęp do relacji telewizyjnych z wydarzeń sportowych. W planach miał stworzenie całego imperium – zdążył już przygotować kolejne witryny. W ich uruchomieniu przeszkodziła jednak akcja policji.

Służby zdołały zablokować wcześniej stronę z transmisjami funkcjonującą w Polsce – w odpowiedzi nowa wersja witryny została uruchomiona na serwerze poza granicami naszego kraju.

Pirat został zatrzymany w domu. Do prowadzenia nielegalnej działalności wykorzystywał zwykły komputer przenośny. Sygnał z kanałów sportowych strumieniowany był w internecie – za dostęp do materiału pobierana była opłata SMS-em Premium.

Możliwość legalnego obejrzenia wszystkich meczów EURO 2016 w sieci oferowała ipla, wyceniając usługę na 99 zł – około 2 zł za jedno spotkanie.

Szybko jednak okazało się, że Cyfrowy Polsat nie dawał sobie rady z dostarczenie sygnału o należytej jakości. Sprawą zająć się UOKiK, a telewizja rozpoczęła zwracanie pieniędzy zawiedzionym klientom, którzy złożyli reklamację.

Internauci zaczęli więc poszukiwać sposobów na obejrzenie meczów Mistrzostw Europy w piłce nożnej w sieci bez konieczności płacenia – część z nielegalnych internetowych metod okazała się nie tylko darmowa, ale i prosta w używaniu.

To kolejny przypadek, gdy Polacy płacąc za dostęp do treści w internecie wybierają ofertę piratów. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PwC i Pentagon Research, wolimy wykupić dostęp do filmu w pirackim serwisie, niż skorzystać z oferty legalnego obejrzenia obrazu VOD.

Powodem jest nie tylko cena, która co prawda jest wyższa w przypadku legalnych serwisów, ale nie leży poza zasięgiem internautów – główną przyczyną sięgania po pirackie treści jest ich szybsza dostępność, wygodniejsze korzystanie i wyższa jakość udostępnianego materiału.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawieniu 26-latkowi zarzutu z Ustawy o Prawie Autorskim. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

A Wy jak oglądacie mecze na EURO 2016?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.