Pogoda
30.03.2017 13:34

Policja zignorowała kierowcę stwarzającego niebezpieczeństwo

„Bus stojący na rozjeździe S2 i S79, awaryjne praktycznie niewidoczne, brudne tablice i tył, bez trójkąta ostrzegawczego. Kierowca w środku siedzi i pali papierosa. Policja przejeżdża obok i nie reaguje. Auta jadą co najmniej 100 km/h.” – przeczytamy w opisie filmu na YouTubie.

Policja zignorowała kierowcę stwarzającego niebezpieczeństwo
foto: kadr z wideo

Oburzony autor nagrania wrzucił do internetu materiał zarejestrowany kamerą pokładową. Jego zdaniem pojazd stojący w takim miejscu powodował ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. I rzeczywiście niewiele trzeba, by w takich okolicznościach doszło do potencjalnie niebezpiecznego w skutkach zdarzenia.

Internauci nie pozostawili suchej nitki na przejeżdżających funkcjonariuszach policji. Przeczytamy prześmiewcze komentarze sugerujące, że skoro nie przekroczono prędkości, to nie ma mowy o zagrożeniu. Niektórzy z kolei sugerują, że gdyby funkcjonariusze stanęli tuż za zatrzymanym pojazdem i włączyli sygnały świetlne, znacznie przyczyniliby się do poprawy bezpieczeństwa, minimalizując szanse na dopuszczenie do kolizji – z czym trudno się nie zgodzić.

Przebieg całego zdarzenia możemy zobaczyć na tym filmie:

Dziwić może fakt, że kierowca zatrzymał się w takim miejscu – można zakładać, że nieco wcześniej poruszał się z podobną prędkością, co auta mijające go na filmie. Teoretycznie mógł przypuścić, że już nie będzie w stanie uruchomić pojazdu i zjechać na pobocze. Z drugiej strony równie dobrze mogło dojść do nagłej sytuacji drogowej, w wyniku której został zmuszony do nagłego wytracenia prędkości.

Zdaniem nielicznych wychodzenie z samochodu w podobnych okolicznościach w celu wystawienia trójkąta można uznać za proszenie się o potrącenie. Trochę patowa sytuacja, w której zbawienna mogła okazać się interwencja policji. Szczególnie na niebieskie sygnały świetlne wyczuleni są kierowcy – od razu zapala im się lampka ostrzegawcza, a w głowie pojawia potrzeba zmniejszenia prędkości pod pretekstem otrzymania mandatu za jej przekroczenie.

Tagi: Duperele