Pogoda
24.02.2020 13:11

Policja zmieniła numery telefonów. Jak trzeba teraz dzwonić?

24 lutego 2020 roku Komendy Policji w całym kraju zmieniły numery telefonów. Posterunki otrzymały wyróżnik MSWiA, który trzeba wpisywać zamiast dotychczasowych numerów kierunkowych. 

posterunek policji
foto: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Zmiana ma docelowo ułatwić i ujednolicić kontaktowanie się z poszczególnymi placówkami policji. Modyfikacja dotyczy telefonów stacjonarnych, dzięki którym obywatele mogą dodzwonić się do konkretnej komendy, a nawet funkcjonariusza.

"

Od poniedziałku 24 lutego 2020 zmienią się numery telefonów do Komend Policji w całym kraju. Aby dodzwonić się do jednostki Policji, zamiast numeru kierunkowego będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA - 47. "

Odgryzł palec policjantowi
Odgryzł palec policjantowi
Przeczytaj także Odgryzł policjantowi palec. Tragiczny finał pościgu w Poznaniu

Nowe numery telefonów do posterunków tworzone będą następująco:

policja_telefon_02

Policja zmienia numery telefony. Zamiast kierunkowego wyróżnik MSWiA

Zmiany tłumaczone są jako uporządkowanie numeracji służb na terenie całej Polski.

"

Wyróżnik „47” należy traktować jako jednolity numer kierunkowy do sieci resortowej w skali całego kraju. Do tej pory każda jednostka Policji zapewniała kierowanie ruchu pomiędzy publiczną siecią telekomunikacyjną (PSTN) a siecią resortową we własnym zakresie, co powodowało, że numeracja każdego z województw odzwierciedlała publiczną numerację opartą o podział na 49 stref numeracyjnych. Zmianie ulegnie sposób wybierania numeru resortowego z sieci publicznych stacjonarnych i komórkowych. "

Zmianie uległy numery telefonów wszystkich jednostek policyjnych.

"

Ujednolicona w ten sposób numeracja dotyczy całej policyjnej sieci telekomunikacyjnej na terenie kraju i obejmuje wszystkie jednostki organizacyjne Policji (KGP, KSP, KWP, KMP, KPP, KP oraz Szkoły Policji) oraz inne podmioty z grupy MSWiA korzystające z zakresu numeracyjnego Policji. "

Policja poinformowała, że ze względu na skalę przeprowadzanych zmian oraz konieczność wygaszania obecnych umów z operatorami, przez 6 miesięcy nowe numery telefonów będą funkcjonowały równolegle ze starymi, używanymi do tej pory.

Numerem telefonu do zgłaszania sytuacji alarmowych pozostaje 112.

Zobacz także: Polka zadzwoniła na 112 aż 500 razy w ciągu jednego dnia 

Co myślicie o zmianie?

Tagi: Newsy