Policjanci nałożyli mandat 500 zł za brak rękawiczek ochronnych na ulicy

08.04.2020 13:59
Policjanci nałożyli mandat 500 zł za brak rękawiczek ochronnych na ulicy Fot. SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS/Polska Press/East News. Zdjęcie poglądowe

Do Rzecznika Praw Obywatelskich dotarło pytanie o zasadność mandatu, jakie wystawili policjanci za przemieszczenie się bez założonych rękawiczek ochronnych. Kobieta ma zapłacić 500 zł.

Strach wychodzić z domu. Do takiego wniosku można dojść, śledzić doniesienia o powodach nakładania na Polaków mandatów przez policjantów na swój sposób interpretujących ograniczenia w przemieszczaniu się wprowadzone przez rząd.

Funkcjonariusze mogą na przykład sprawdzać, po co poszliśmy na zakupy. Jeśli okaże się, że byliśmy po alkohol, trzeba liczyć się z możliwością otrzymania mandatu.

Przeczytaj także

Uważać muszą także kierowcy, którzy mogą otrzymać mandat za wizytę na myjni, a nawet zmianę opon z zimowych na letnie. W niebezpieczeństwie są również motocykliści, jako że według funkcjonariuszy jednośladem jeździ się dla przyjemności.

Przeczytaj także

Niezrozumiałe kary sypią się także dla pieszych. W sieci można usłyszeć o mandacie nałożonym za przebywanie na ulicy między 10 a 12, a więc godzinach przeznaczonych na zakupy dla seniorów. Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło zaś pytanie o zasadność kary za przebywanie na ulicy bez rękawiczek ochronnych.

Rzecznik Praw Obywatelskich o mandacie za brak rękawiczek na ulicy: nie ma żadnego przepisu prawa, który by to umożliwiał

RPO uruchomił cykl, w którym odpowiada na pytania Polaków dotyczących wprowadzonych przez rząd ograniczeń w przemieszczaniu się, mających powstrzymywać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Można się z niego dowiedzieć, że policja wystawia mandaty, które nie mają umocowania w prawie.

Tak było na przykład w przypadku nałożenia kary 500 zł na kobietę, która poruszała się po ulicy bez założonych rękawiczek ochronnych. RPO nie ma w tym przypadku najmniejszych wątpliwości:

W tej sytuacji Policja nie powinna była nałożyć mandatu. Żaden przepis prawa nie nakłada (obecnie) na obywateli Obowiązku nakładania rękawiczek na ulicy podczas przemieszczania się.

Rzecznik Praw Obywatelskich radzi, żeby w ciągu 7 dni od przyjęcia tego mandatu złożyć do sądu rejonowego wniosek o jego uchylenie. Teoretycznie powinna to być formalność, gdyż „prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie”.

Posłuchaj podcastu

RPO wskazał także, że o uchylenie mandatu może zawnioskować sama policja:

Uchylenie mandatu następuje nie tylko na wniosek ukaranego, ale też na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę (czyli może to zrobić sama policja), albo z urzędu (art.101 k.p.w.- kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).

Rzecznik radzi osobom, które mają wątpliwości co do nakładanego na policję mandatu, żeby odmówić jego przyjęcia. Zasadność kary rozstrzygnie wtedy sąd.

Zobacz także: Czy za wyjazd do rodziny na święta grozi nam mandat? Wielkanoc w czasach pandemii 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.