Pogoda
04.10.2017 11:00

Policjant pomylił aktora z bandytą i strzelił do niego

Podczas kręcenie jednego z filmów doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Policjant wziął aktora za prawdziwego przestępcę i strzelił do niego z broni palnej. Na szczęście pocisk przeleciał obok wcielającego się w rabusia mężczyzny. 

Policjant pomylił aktora z bandytą i strzelił do niego
foto: PoliceActivity/YouTube

Praca aktora wcale nie jest taka bezpieczna, jakby się mogło wydawać. I w tym wypadku nie chodzi o niebezpieczne sceny kaskaderskie, w których trakcie gwiazdy ryzykują życie. Jak się okazuje, prozaiczna scena może przeistoczyć się w prawdziwy dramat. 26 września 2017 roku w stanie Indiana doszło do poważnej pomyłki jednego z funkcjonariuszy prawa. W mieście Crawfordsville kręcono scenę napadu na budynek. Ktoś zauważył, że zamaskowany i uzbrojony mężczyzna wchodzi do jednej z lokalnych firm. Wezwano policję, która przybyła na miejsce po kilku minutach akurat, kiedy filmowy bandyta wychodził z budynku. Mężczyzna próbował tłumaczyć, że jest aktorem, ale mimo zaleceń policjantów, nie rzucił atrapy broni. Padł strzał. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Na youtube'owym kanale PoliceActivity, zamieszczono nagranie z kamery umieszczonej w ekwipunku jednego z funkcjonariuszy. Możecie zobaczyć, jak sytuacja wyglądała z perspektywy policjanta. 

Tuż po wystrzale podejrzany rzucił broń i ściągnął maskę. Zamaskowany osobnik rzeczywiście okazał się aktorem. Jeff Duff wystąpił w kilku rolach jako epizodysta. Kula przeszła tuż obok jego głowy i zatrzymała się na pobliskim budynku. Sprawę nagłośniła stacja RTV6.  Inny aktor biorący udział w zdjęciach, Phillip Demoret, skomentował sytuację. 

"

Pocisk przeszedł obok jego głowy. Nie chcę nawet o tym myśleć. Jeśliby go trafił, Prowadzilibyśmy zupełnie inną rozmowę. Dzięki Bogu tak się nie stało. "

Sprawę skomentował sierżant Kim Riley z lokalnej policji.

"

Był jedyną osobą, która stamtąd wyszła, a miał na sobie maskę narciarską i trzymał broń. Nieważne, czy była prawdziwa, czy nie. W takiej sytuacji tego nie wiesz. Kiedy policjant powiedział, by rzucić broń, on zwrócił się w jego kierunku, trzymając pistolet. Jeśli nie wiesz, że to plan filmowy, to jak masz zareagować? Wiem, że gdybym był w takiej sytuacji, prawdopodobnie zachowałbym się tak samo. "

Mimo że policjant się pomylił, to firma producencka również ponosi winę za niebezpieczne wydarzenie. Okazuje się, że nikt z twórców filmu nie zgłosił lokalnym władzom, że będzie kręcony film. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy kręci się sceny, wyglądające dla osób postronnych na przestępstwo. Kodi Swank, współwłaściciel Montgomery County Production, napisał oficjalne oświadczenie w tej niefortunnej sprawie. 

"

To powinna być nauczka dla obu stron. Dla nas, jako dla niskobudżetowej firmy producenckiej i dla oddziału policji za szybką reakcją. Jestem bardzo wdzięczny, że policja wykonała swoją pracę jak najlepiej, biorąc pod uwagę specyficzną sytuację.  "

Obecnie trwa śledztwo w sprawie strzelaniny. Według słów komendanta Jima Sessionsa, policjanci, którzy brali udział w wezwaniu, są obecnie na urlopie. 

Jak oceniasz zachowanie policjanta?

Sergiusz Kurczuk