Pogoda
28.01.2019 17:02

Politycy wymyślili właśnie podatek od smartfona

Dziura budżetowa sama się nie zasypie – trzeba nowych podatków. Na przykład od smartfonów, tabletów oraz wszystkich urządzeń, które korzystają z kart SIM i mają przyporządkowany numer IMEI. Dopóki się nie zapłaci, sprzęty będą blokowane przez sieci komórkowe.

Politycy wymyślili właśnie podatek od smartfona
foto: materiały prasowe

Na pomysł opodatkowania telefonów wpadła Rosja – nowa danina ma obowiązywać od 1 lutego 2020 roku. Według projektu, każde urządzenie korzystające z sieci mobilnej w tym kraju musi zostać zarejestrowane w państwowej bazie danych.

Umieszczenie odpowiedniego wpisu ma być płatne - co prawda nie będą to znaczne pieniądze, bo mowa (przynajmniej na razie) o kwocie 100 rubli (co przekłada się na nieco ponad 5 zł) – jednak biorąc po uwagę, że praktycznie każdy ma teraz telefon, i że zmienia go co kilka lat, łączny zastrzyk pieniędzy dla budżetu może być znaczny.

W projekcie jest mowa o nałożeniu opłat za posiadanie urządzenia z nadanym numerem IMEI. Nie wiadomo jeszcze, czy przypadkiem za telefony z Dual SIM nie trzeba będzie płacić podwójnie.

Abonament RTV 2019 – kto i ile musi zapłacić?
Abonament RTV 2019 – kto i ile musi zapłacić?
Przeczytaj także Abonament RTV 2019 – kto i ile musi zapłacić?

Podatek od smartfonów i Internetu Rzeczy

To jednak nic w porównaniu do tego, co czeka Rosjan za kilka lat, gdy rewolucja 5G wprowadzi pod strzechy internet rzeczy. Wtedy posiadać się będzie nawet kilkanaście, o ile nie kilkadziesiąt inteligentnych urządzeń łączących się z siecią – skumulowane opłaty za rejestrację urządzeń mogą już zacząć dawać się we znaki.

Żeby upewnić się, że Rosjanie nie będą próbować korzystać z telefonów na czarno, żeby unikać płacenia, przepisy przewidują blokowanie działania wszystkich urządzeń, które nie zostały zarejestrowane w bazie danych. Rosja postara się, żeby takie telefony nie działały także za granicą.

Nie jest jasne, czy opłatę za wprowadzenie telefonu do bazy danych będą musieli odprowadzać także turyści, żeby móc korzystać ze smartfonów podczas pobytu w Rosji.

Projekt nowych przepisów trafił już do rosyjskiej Dumy – jeśli zostanie przyjęty, będzie to ciekawy precedens, którym mogą zainteresować się także inne kraje szukające dodatkowych wpływów do budżetu.

Co sądzicie o podatku od smartfona?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile