Pogoda
26.05.2020 12:22

Poliż ekran, żeby poczuć smak prezentowanej potrawy. Nowy japoński wynalazek [WIDEO]

Wzrok i słuch dopieszczany jest przez urządzenia elektroniczne od lat, podczas gdy węch i smak, także ważne zmysły, są systematycznie pomijane. W przyszłości może się to zmienić dzięki nowemu ekranowi, który ma wydzielać smak powiązany z wyświetlaną potrawą.

stół zastawiony daniami
foto: Shutterstock

Epidemia COVID-19 sprawiła, że spora część pracujących z domu stała się, przynajmniej z postury, zapalonymi smakoszami.

Apetyt na fantazję w kuchni widać także po statystykach kanałów kulinarnych, których oglądalność wyraźnie wzrosła. Potrzeba urozmaicenia sobie życia była po części realizowana w czasie gotowania nowych, ciekawych i egzotycznych potraw.

Kalkulator gotowania jajek na miękko i twardo
Kalkulator gotowania jajek na miękko i twardo
Przeczytaj także Kalkulator gotowania jajek podaje czas gotowania na miękko i twardo

Dla części szefów domowej kuchni wybór odpowiedniego przepisu przypominał granie w loterię: nie wiadomo było, czy danie będzie smakować, dopóki nie spróbuje się gotowego posiłku. Dzięki japońskiemu wynalazcy może się udać wygrać z tą niepewnością: Homei Miyashita wymyślił sposób na generowanie (na razie przybliżonego) smaku wskazanej potrawy.

Syntezator smaku. Urządzenie do zdalnego prezentowania potraw

Wyświetlacze działają na bardzo prostej zasadzie: każda barwa to mieszanka trzech kolorów podstawowych (lub ich brak w przypadku czerni). Analogicznie, jesteśmy w stanie rozpoznać 5 różnych smaków: słodki, słony, gorzki, kwaśny i umami.

Każda potrawa to dla nas mieszanka tych właśnie odczuć smakowych, co japoński wynalazca chce wykorzystać w swoim urządzeniu, nazwanym Norimaki Synthesizer. Tak wygląda i działa prototyp:

Urządzenie jest uzbrojone w pięć żeli, każdy o innym smaku podstawowym. Odpowiednie dobranie ich mieszanki ma odpowiadać za przekazanie wrażeń z próbowania potrawy (lub innego, dowolnego obiektu).

Syntezator potrzebuje oczywiście do działania przepisu w postaci dokładnych informacji o ilości poszczególnych żeli, jakie mają być użyte do wygenerowania wybranego smaku.

Posłuchaj podcastu

Używanie urządzenia wiąże się oczywiście z wieloma niedogodnościami i trudno się spodziewać, żeby generator smaku stał się tak samo rozpowszechniony, jak monitor. Niezbadane są jednak ścieżki, po których podąża akceptacja dla nowych technologii.

Zobacz także: Wyślij kobiecie orgazm liżąc ekran smarfona 

Korzystalibyście?