Pogoda
09.11.2016 09:48

Polscy chrześcijanie zablokowani przez Facebooka

Polscy narodowcy alarmowali, że są prześladowani przez Facebooka blokującego ich profile. Teraz gigant internetowy za niezgodne ze swoimi standardami uznał także działania polskiego festiwalu dla chrześcijan.

Polscy chrześcijanie zablokowani przez Facebooka
foto: Jean-Léon Gérôme, Ostatnia modlitwa chrześcijańskich męczenników

Śledzony przez ponad 5 000 osób profil wydarzenia „Strefa Chwały – Festiwal” – odbywających się od 2007 roku spotkań ewangelizacyjnych - zniknął z internetu na początku listopada 2016 roku.

Organizatorzy imprezy zostali blokadą całkowicie zaskoczeni. Jedynymi informacjami, jakie były przez nich publikowane, to dane dotyczące terminów oraz zapowiadanych gości.

Czy to początek prześladowania polskich chrześcijan przez Facebooka? Prawica – z politykami na czele – uważa, że tak. W wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” poseł formacji Kukiz’15 jasno stwierdził, że jest to zorganizowana akcja środowisk lewicowych będąca nieuczciwą walką ideologiczną.

Rzeczywiście – jak pisaliśmy relacjonując konflikt między Facebookiem i narodowcami, do zgłaszania profili jako zawierających nieodpowiednie treści przyznał się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Ochotnicy przeglądali publikowane przez nacjonalistów treści i alarmowali serwis, gdy tylko znaleźli wpisy uwłaczające godności drugiego człowieka.

Przez kogo został zgłoszony do moderacji profil chrześcijańskiego wydarzenia – nie wiadomo. Po interwencjach mediów Facebook przyznał, że doszło do pomyłki i funkcjonowanie strony festiwalu zostało przywrócone.

"

Czasami podczas tej pracy zdarzają się pomyłki. Decyzja dotycząca strony została ponownie rozpatrzona, a strona przywrócona. Pragniemy przeprosić, jeśli ktokolwiek poczuł się tym urażony. "

Działaniom Facebooka przygląda się bacznie Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Będąc gościem Radia ZET stwierdziła, ze serwis społecznościowy złamał polską konstytucję, dokonując cenzury prewencyjnej. W tej sprawie mają się toczyć z gigantem internetowym rozmowy.

A Wy sądzicie, że narodowcy są przez Facebooka prześladowani?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook