Pogoda
01.10.2020 11:25

Polscy nurkowie odnaleźli wrak parowca na dnie Bałtyku. Czy jest w nim Bursztynowa Komnata?

Czy mamy przełom w sprawie Bursztynowej Komnaty? Polscy nurkowie odnaleźli wrak parowca "Karlsruhe", który być może pomoże w rozwikłaniu jednej z największych zagadek w historii.

Polscy nurkowie odnaleźli wrak parowca na dnie Bałtyku. Czy jest w nim Bursztynowa Komnata?
foto: Stanislaw Bielski/REPORTER

Nurkowie z grupy Baltictech poinformowali, że natrafili na trop parowca "Karlsruhe". Parowiec został zatopiony w 1945 roku podczas ewakuacji ludzi i towarów z Królewca. Operacja Hannibal, w której brał udział po takich okrętach jak "Wilhelm Gustloff", "Goi" i "Steuben" była największą morską ewakuacją w dziejach.

Odnaleziono Bursztynową Komnatę?

Zrabowana przez Niemców w czasie II wojny światowej Bursztynowa Komnata uznawana była za ósmy cud świata. Zabytek był prezentem, jaki w 1716 roku rosyjski car Piotr I otrzymał od cesarza Prus Wilhelma I. W 1755 roku arcydzieło umieszczono w Pałacu Jekatierinskim w letniej rezydencji carów w Carskim Siole niedaleko Petersburga.

Wrak niemieckiego krążownika odnaleziony po 80 latach
Wrak niemieckiego krążownika odnaleziony po 80 latach
Przeczytaj także Wrak niemieckiego krążownika odnaleziony po 80 latach. "Jest w niemal nienaruszonym stanie"

W 1941 roku Bursztynowa Komnata została zrabowana przez Niemców. Latem następnego roku przewieziono ją w kilkudziesięciu skrzyniach do królewieckiego zamku. Jednak w 1944 komnatę ponownie zapakowano do skrzyń i umieszczono w zamkowych podziemiach. To ostatnia pewna wiadomość na temat Bursztynowej Komnaty.

Polscy nurkowie odnaleźli wrak parowca "Karlsruhe"

 Ekipa polskich nurków z Trójmiasta zlokalizowała na dnie Bałtyku wrak zatopionego w kwietniu 1945 roku parowca "Karlsruhe". Statek zatonął, przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Odkrywcy podejrzewają, że na pokładzie znajdowała się również Bursztynowa Komnata.

Wrak okrętu podwodnego zbadany po 103 latach
Wrak okrętu podwodnego zbadany po 103 latach
Przeczytaj także Wrak okrętu podwodnego zbadany po 103 latach. Jakie zagadki kryje statek z czasów I wojny?

"Karlsruhe" został zatopiony wiosną 1945 roku w drodze z Piławy (dzisiejszy Bałtijsk) - portu obsługującego ówczesny Królewiec (dziś Kaliningrad) - do Niemiec i leży na dnie Bałtyku na wysokości Ustki.

O sprawie poinformował Tomasz Stachura, nurek, który prowadził zakończone sukcesem poszukiwania wraz z grupą nurkową z Trójmiasta "Baltictech" zajmującą się badaniem bałtyckich wraków:

"

Spoczywa na głębokości 88 metrów. Jest praktycznie nietknięty. W jego ładowniach odkryliśmy pojazdy wojskowe, porcelanę oraz wiele skrzyń z nieznaną, jak na razie, zawartością "

 - poinformował odkrywca.

Tajemniczy wrak odkryty w Zatoce Gdańskiej
Tajemniczy wrak odkryty w Zatoce Gdańskiej
Przeczytaj także Tajemniczy wrak odkryty w Zatoce Gdańskiej. "Nie ma go w bazie zatopionych statków"

Stachura ma nadzieję, że odkrycie:

"

Może dostarczyć przełomowych informacji w sprawie zaginięcia legendarnej Bursztynowej Komnaty. To właśnie w Królewcu Bursztynowa Komnata była widziana po raz ostatni. Stamtąd też w swój ostatni rejs z dużym ładunkiem wypłynął parowiec "Karlsruhe". "

Nurek w rozmowie z PAP ujawnił, że poszukiwania wraku "Karlsruhe" trwały około roku. Wyjaśnił również, że zespół był w posiadaniu raportów radzieckich pilotów, którzy w 1945 roku przeprowadzili atak na parowiec, zatapiając go.

"

Oni podali aż pięć różnych pozycji, których rozrzut wynosił prawie 20 mil "

– powiedział Stachura.

Na podstawie wszystkich posiadanych danych zespół poszukiwawczy wytypował kilkadziesiąt pozycji wartych sprawdzenia.

"

 W kwietniu tego roku przy pomocy echosondy zbadaliśmy wszystkie te pozycje, znajdując 22 obiekty. Tylko jeden z nich swoimi rozmiarami niemal dokładnie odpowiadał parowcowi "

- poinformował nurek.

Statek-widmo
Statek-widmo
Przeczytaj także Po niemal stu latach znaleziono statek widmo. Czy wypłynął z Trójkąta Bermudzkiego?

W czerwcu i wrześniu 2020 zespół wykonał trzy nurkowania, podczas których wykonano dokumentację fotograficzną i filmową wraku.

"

Bardzo dobrze znaliśmy szczegóły konstrukcyjne parowca "Karlsruhe", w tym umiejscowienie komina, kotwice, śruby, bulaje. Wszystkie się zgadza. Mamy pewność, że znaleźliśmy jego wrak "

- skomentował sprawę Stachura.

Willy Stöwer: Zatonięcie Titanica
Willy Stöwer: Zatonięcie Titanica
Przeczytaj także W 2019 roku ruszają turystyczne wycieczki na wrak Titanica

Poszukiwacze chcą kontynuować badanie wraku. O tym czy znajduje się w nim Bursztynowa Komnata, dowiemy się już niebawem.

Źródło: PAP

Zobacz również: Oświęcim: poruszające znalezisko w dziecięcych bucikach w Muzeum Auschwitz

Tagi: Archiwum Tajemnic Ciekawostki