Pogoda
22.11.2018 15:37

Polscy twórcy protestują przeciw „ACTA 2.0”: „konsekwencje będą katastrofalne”

Nocny Kochanek, Sylwester Wardęga, Matura To Bzdura, CyberMarian, Czesław Mozil, Rezigiusz, Tomek Siekielski, Maciej Orłoś, Blowek – to tylko część twórców, która podpisała się pod protestem przeciw wprowadzenie w życie Artykułu 13 dyrektywy o ochronie praw autorskich.

YouTube
foto: zrzut ekranu

Przepisy, określane przez przeciwników jako ACTA 2.0, zostały przegłosowane przez Parlament Europejski we wrześniu 2018 roku. Od tego momentu jest pewne, że dyrektywa o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym wejdzie w życie. Nie powiedziano jednak jeszcze ostatniego słowa o dokładnym brzmieniu poszczególnych artykułów – o zmianę tych najbardziej kontrowersyjnych zabiegają serwisy internetowe, wspierane przez współpracujących z nimi twórców.

Najwięcej dzieje się wokół Artykułu 13, który nakłada na strony internetowe pełną odpowiedzialność za publikowane za ich pomocą treści. YouTube alarmuje, że jeśli ten przepis wejdzie w życie, będzie zmuszony do zablokowania kilku milionów europejskich filmów (także tych już opublikowanych), a nawet nie pokazywać mieszkańcom Unii Europejskiej części teledysków (jako przykład podawane jest „Despacito”, najpopularniejsze wideo w serwisie) i wzywa do udziały w akcji #saveyourinternet. Reddit straszy z kolei, że będzie zmuszony blokować dostęp użytkownikom z Europy.

Czarny scenariusz kreślą także sygnatariusze listu otwartego do Parlamentu Europejskiego:

"

Bezwarunkowe przeniesienie odpowiedzialności prawnej za publikowane treści z Twórców na platformy społecznościowe, na których ta treść jest publikowana - wbrew słusznym intencjom - może spowodować, że ze względu na skalę zjawiska, serwisy będą zmuszone do „prewencyjnej cenzury” wszystkich umieszczanych tam materiałów. W praktyce oznacza to znaczące ograniczenie możliwości publikacji treści w internecie i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla artystów, ich widowni i skupionej wokół nich branży. Wersja Artykułu 13 proponowana przez Parlament Europejski w skali całej Unii może pozbawić niezależnych twórców wynagrodzenia o łącznej wysokości 800 milionów euro, bez którego nie będą w stanie kontynuować swojej działalności. "

Twórcy boją się, że przez „ACTA 2.0” stracą możliwość zarabiania

Twórcy podkreślają, że zależy im na ochronie praw autorskich (w końcu to ich źródło przychodu) – chcą jednak przepisów, które będą im pomagać, a nie szkodzić.

"

Żyjemy z produkcji wideo, publikacji zdjęć, wpisów i artykułów, a nasze materiały są oglądane miesięcznie średnio ponad miliard czterysta milionów razy. Od 5 lat wspólnie rozwijamy w Polsce zupełnie nową gałąź biznesu, która stale stwarza nowe miejsca pracy dla młodych, przedsiębiorczych osób, rośnie o kilkadziesiąt procent rok do roku, a w samym 2018 roku wygeneruje ponad 100 mln złotych obrotu. Przede wszystkim jednak pozwala żyć z własnej twórczości internetowej tysiącom młodych artystów i jest ogromną szansą na wyróżnienie się Polski na tle innych krajów Wspólnoty. "

Ocena dyrektywy o ochronie praw osobowych na jednolitym rynku cyfrowym dzieli polskich twórców – podczas gdy część z nich uważa, że nowe przepisy mogą pozbawić ich szansy zarobku na publikowanych treściach, muzycy proszą o jak najszybsze przyjęcie przepisów.

Sygnatariusze listu otwartego w sprawie Artykułu 13 reprezentują 15 tysięcy polskich twórców, oglądanych w internecie przez 20 milionów Polaków.

Są wśród nich: Czesław Mozil, Alex Mandostyle, Pascal Brodnicki, Rezigiusz, N3jxiom, Tomek Siekielski, Maciej Orłoś, Blowek, Tivolt, Stuart Burton, Vertez, Dekann, Karol Kuter / Dealereq, Vertez, Ljay, CyberMarian, Paweł Sviniarski, Matura To Bzdura, Nocny Kochanek, Jachimozo, Dezy, Mamiko, Dharni, Unboxall, JDabrowsky, Urbex History, Sylwester Wardęga, WiP Bros, Mniej Więcej i Magda Bereda.

Z treścią listu zgadzają się ponadto przedstawiciele przedsiębiorstw działających w branży: Paweł Stano i Kamil Bolek z LifeTube’a, Adam Semik z Gamellon, Krystian Botko i Lidija Vukić z TalentMedia, Łukasz Skalik i Paweł Kwaśniewski i Video Brothers, Robert Pasut, Czarek Jóźwik, Rafał Masny i Aleksander Wandzel z Abstra, Tomasz Czudowski z Tuba Smaku, Krzysztof Gonciarz i Ilona Patro z Tofu Media Polska, Paweł Kowalczyk i Tobiasz Wybraniec z GetHero, Kamil Górecki z Fantasy Expo, Karol Wyszyński z Los Videos, Martyna Karaś z Golden Coil, Ryan Socash z Mediakraft TV, Łukasz Głombicki z Whisky Media oraz Bartosz Sibiga z DDOB.

Co sądzisz o dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet