Pogoda
01.02.2017 12:20

Polska fabryka wyprodukuje kilkadziesiąt tysięcy satelitów

Wrocławianie planują zadać kłam internetowym insynuacjom, że „Poland cannot into space” – w ciągu kilku lat ma powstać cała fabryka satelitów, których konstelacja ma zostać wyniesiona na niską orbitę. Mowa jest o kilkudziesięciu tysiącach sztuk.

Polska fabryka wyprodukuje kilkadziesiąt tysięcy satelitów
foto: materiały prasowe

Pomysł SatRevolution zakłada wysłanie w kosmos chmury nanosatelitów wypełniających zróżnicowane zadania – w konstelacji mają znajdować się jednostki telekomunikacyjne, obrazujące, spektrometryczne i badawcze.

Różniące się między sobą funkcjonalnością – a co za tym idzie, budową i rozmiarami – satelity mają być wynaszane w kosmos hurtowo (pozwalają na to ich niewielkie rozmiary) i umieszczane na różnych orbitach (maksymalnie 500 km nad Ziemią).

Dostęp do gromadzonych przez satelity danych ma być realizowany poprzez witrynę lub aplikację mobilną – twórcy chcą, żeby każdy chętny mógł otrzymać (w domyśle – za stosowną opłatą) informacje w wybranym przez niego zakresie w czasie rzeczywistym.

To na razie tylko ambitne plany, zależne od pozyskania inwestorów – według optymistycznych założeń rozpoczęcie budowy fabryki satelitów pod Wrocławiem może zacząć się już za kilka lat. Mowa jest o wielu nowoczesnych halach produkcyjnych wraz z cleanroomami.

Produkcja ma być w dużej mierze zautomatyzowana, nie obejdzie się jednak bez specjalistów – satelity są tak skomplikowanymi urządzeniami, że duża część montażu odbywa się ręcznie.

SatRevolution pokazał już projekt swojego pierwszego satelity, nazwanego Światowid:

Przedsiębiorstwo chwali się, że satelita jest gotowy do przeprowadzenia testów – po ich zaliczeniu będzie można wynieść go na orbitę.

Podbój kosmosu to nie tylko najnowocześniejsze technologie - to także zapierające dech w piersiach widoki. Dzięki SpaceX możemy zobaczyć, jak wygląda powrót z kosmosu na Ziemię zakończony lądowaniem na barce - wideo można oglądać bez końca. Celem firmy Elona Muska jest kolonizacja Marsa - miliarder podzielił się swoimi planami w 2016 roku.

Czy Polska "can into space"?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety