Polska pielęgniarka zwolniona z pracy za lajki na Facebooku

Michał Tomaszkiewicz
19.02.2018 14:14
Polska pielęgniarka zwolniona z pracy za lajki na Facebooku Fot. Hamza Butt, CC BY 2.0

Pracodawca nie śpi – szczególnie taki, który ma coś do ukrycia. Przekonała się o tym, po dobrych 36 latach pracy, pielęgniarka z Białogardu, zwolniona dyscyplinarnie za reakcje przy postach o wygrywaniu przez byłych pracowników spraw sądowych z placówką.

Białogardzkie Centrum Dializ przesłało pani Marii pismo, w którym informowało, że lubiane przez nią posty „naruszają dobra osobiste”. Pielęgniarka dostała 3 dni na usunięcie reakcji.

Chodziło między innymi o wpis „Związkowcy ze szpitala wygrywają sądowe procesy. Sąd orzekł, że sześć osób z zakładowej Solidarności zostało bezprawnie zwolnionych z pracy”.

Zwolniona z pracy za Facebooka

Mimo dostosowania się do żądania, pracodawca poinformował, że kobieta została zwolniona dyscyplinarnie z pracy. Pielęgniarka uważa, że to wynik monitorowania jej Facebooka – chociaż z pracodawcą miała już na pieńku.

W dniu otrzymania informacji o zwolnieniu otrzymała także wiadomość o wygranej w sądzie pracy, który nakazał wypłacenie kobiecie nagrody jubileuszowej za 35-letnią pracę w szpitalu.

W oficjalnym oświadczeniu spółka stwierdziła, że zarzuty o zwalnianiu za Facebooka są nieprawdziwe.

Uważamy, że każda firma ma prawo prowadzić własną, samodzielną politykę personalną. Spraw dotyczących konkretnych pracowników nie omawiamy w mediach. Wypowiedzenie wręczone Pani Marii Adamowicz zawiera stosowne wyjaśnienie. Firma nie jest zainteresowana prywatnymi opiniami pracowników, gdziekolwiek byłyby one wyrażane, tak długo jak nie dotyczą sfery funkcjonowania firmy i nie wpływają niekorzystnie na jej wizerunek i dobre imię lub na wizerunek i dobre imię osób w firmie zatrudnionych.

Facebook to miejsce, w którym można podpaść nie tylko pracodawcy – po to narzędzie inwigilacji sięga chętnie ZUS, który na przykład sprawdza, czy w czasie L4 nie publikujemy na przykład zdjęć z wakacji. Jeśli tylko coś takiego znajdzie – traci się prawo do świadczenia chorobowego.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.