Pogoda
20.01.2016 10:27

Polska przestanie być krajem internetowego trzeciego świata

Mamy w Europie wspólny rynek, będziemy mieć wspólny cyfrowy rynek – parlament Europejski chce równego dostępu do usług internetowych w każdym kraju członkowskim.

Polska przestanie być krajem internetowego trzeciego świata
foto: netflix.com / europa.eu / Jan Matejko

Przykładów tego, jak polscy użytkownicy traktowani są obecnie przez największe internetowe tuzy nie trzeba szukać daleko: wystarczy zapoznać się z wiadomością na temat obchodzenia blokad regionalnych w wizji Netfliksa, aby zobaczyć coś więcej niż udostępnione w Polsce 20% zawartości.

Giganci internetowi mają niechlubny zwyczaj olewania polskich użytkowników. Nie pozostajemy im dłużni: kadłubkowy eBay nie zrobił u nas furory, a o naszej wersji AOL, serwującej jako główne wiadomości informacje o meczach NFL nikt już nawet nie pamięta.

Zabronienie stosowania blokad regionalnych jest jednym z głównych postulatów zaproponowanego prawa. Innym, nie mniej ważnym, jest wymuszenie świadczenia usługi w tej samej formie na terenie całej UE.

Gdy staniemy się częścią wspólnego cyfrowego rynku, będziemy mogli (przynajmniej teoretycznie) korzystać z tych samych usług, co mieszkańcy zachodniej Europy, i co ważne – z dokładnie tą samą ofertą. Regulacje mają przy okazji sprawić, że europejskie przedsiębiorstwa będą staną się bardziej konkurencyjne i będą mieć większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Można się spodziewać, że nie od razu cywilizacje zawita do nas na całego – pojawią się zapewne okresy przejściowe, mające dać czas usługodawcom na wyprostowanie relacji z lokalnymi i globalnymi dystrybutorami treści. Może to potrwać nawet kilka lat.

Pierwsze działania w tej słusznej sprawie Parlament Europejski ogłosił w maju 2015 roku. Do stycznia 2016 jednak zaanonsowane wtedy inicjatywy nie zostały przyjęte do realizacji przez Komisję Europejską.

Jakie usługi chcielibyście zobaczyć w Polsce w pełnej krasie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet