Pogoda
15.06.2018 15:20

Polska stworzy sztuczną inteligencję

Jeszcze w 2018 roku ma powstać narodowa strategia rozwoju sztucznej inteligencji. Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, chce by Polska była jednym z liderów w tworzeniu AI.

sztuczna inteligencja
foto: materiały prasowe

Ostatnim wynalazkiem człowieka będzie sztuczna inteligencja – ostrzegał Stephen Hawking, apelując o wstrzemięźliwość w tworzeniu AI. Wtóruje mu Elon Musk, który właśnie w SI widzi większe niebezpieczeństwo dla ludzkości, niż w wojnie nuklearnej.

Tworzenie SI jest więc ogromną odpowiedzialnością - od niej zależy przyszłość świata.

Niebezpieczna sztuczna inteligencja

Zbuntowane roboty pojawiają się w wielu filmach Science-Fiction, ze słynnym „Terminatorem” na czele – tematyka ta była także pokazana w „Avengers: Czas Ultrona”. Specjaliści wskazują jednak, że rzeczywiste zagrożenie może być znacznie większe, niż pokazywane w apokaliptycznych wizjach artystów.

Ray Kurtzwell ukuł termin „osobliwości”, zastąpiony ostatnio terminem „eksplozji inteligencji” – opisał nim sytuację, w którym sztuczna inteligencja, zdolna do poprawiania swojego działania, zyskuje ludzki poziom, a następnie go przekracza. Postęp technologiczny zaczyna być tak szybki, że człowiek nie jest w stanie za nim nadążyć.

Ważną kwestią w takim przypadku jest to, jak sztuczna superinteligencja będzie traktować ludzi. Czy staniemy się odpowiednikiem zwierzątek domowych, utrzymywanych w dobrobycie i zadowoleniu przez mające wyższe i niezrozumiałe przez nad cele SI, czy też zostaniemy potraktowani jako szkodniki, przeszkadzające w osiąganiu celów wyznaczanych sobie przez sztuczną inteligencję?

Polska regionalnym centrum rozwoju sztucznej inteligencji

Odpowiedzi na pytanie o takiej wadze mają pojawić się między innymi w Polsce – Gowin chce, żeby nasz kraj zaangażował się w prace nad tworzeniem sztucznej inteligencji, zauważając że mamy dużo dobrych specjalistów i programistów, a badania są wciąż na wczesnym poziomie zaawansowania, więc nie mam zbyt dużego opóźnienia.

Wicepremier zamiar opracowania narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji ogłosił podczas konferencji Impact’18 w Krakowie:

"

Zaczęła się wielka rewolucja. Trwa wielka zmiana, skok cywilizacyjny. To przestrzeń, z której wyłoni się nowy, inny świat. A my jesteśmy w takim momencie, że nie dzieli nas przepaść od najlepiej poruszających się w strefie AI krajów. Wszystko zależy od rzeczywistej determinacji, by działać. "

Wielu specjalistów wierzy, że zwycięzca wyścigu o sztuczną inteligencję będzie tylko jeden – ten, który jako pierwszy stworzy superinteligencję. Ta będzie w stanie zabezpieczyć swoje (a także twórców) interesy, zapobiegając powstaniu konkurencji.

Polska sztuczna inteligencja podbije świat?

Czy Polska ma szansę stać się liczącym graczem w dziedzinie sztucznej inteligencji? Wszystko zależy od funduszy, które są niezbędne tak samo, jak talent. Gowin przyznał w trakcie spotkania, że Chiny, które same mają ambicję stania się światowym liderem AI, zamierzają wydać na badania i rozwój 2 mld dolarów.

"

W Polsce nie zamierzamy zostawać w tyle. Mamy już spory potencjał. Polska stała się kuźnią wielkich talentów, nasi programiści to ścisła światowa czołówka. Wygrywamy największe międzynarodowe konkursy, zdobywamy najbardziej prestiżowe granty. Narodowa strategia rozwoju sztucznej inteligencji to nie jest mrzonka. To są kwestie rozstrzygające dla przyszłego rozwoju Polski. Zrobimy wszystko, żeby być w światowej czołówce. "

Według strategii rządowej, jedną ze specjalizacji polskiej gospodarki miały stać się gry komputerowe. Zaangażowanie w rozwój branży – między innymi poprzez dofinansowanie prac w ramach GameINN – przynoszą widoczne rezultaty. Wiedźmin 3 jest często uznawany za najlepszą grę w historii, Cyberpunk 2077 zachwycił podczas pierwszych prezentacji, a oprócz CD Projekt RED coraz śmielej radzi sobie 11 bit studios (twórcy Frostpunka) czy Farm 51 (autorzy nadchodzącego World War III).

Czy Polska będzie się liczyć w wyścigu o stworzenie ogólnej sztucznej inteligencji?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele