Pogoda
12.02.2016 14:55

Polska sztuka użytkowa z części samochodowych

Marka [REC.ON] zajmuje się tworzeniem przedmiotów dekoracyjnych, funkcjonalnych w nurcie upcyclingu. W praktyce oznacza to produkcję wieszaków, stojaków, lamp podłogowych i stołowych ze zużytych części samochodowych.

Polska sztuka użytkowa z części samochodowych
foto: materiały prasowe

Za projektem stoją Paulina i Bartek Bieleccy, czyli właściciele firmy. Pomysł na tego typu działalność narodził się w 2014 roku. Właściciel stacji demontażu pojazdów połączył swoje siły na ścieżce zawodowej z żoną – artystką oraz konsultantką ds. brandingu.

Bartek od dawna widział ogromny potencjał w częściach samochodowych, co w tandemie z artystycznym zacięciem Pauliny zaowocowało powstaniem marki, tworzącej niebanalne, industrialne wyroby.

Na dodatek wszystko jest wytwarzane zgodne z ideą recyklingu. Chodzi o kreowanie dobrego i solidnego designu przy równoczesnym propagowaniu koncepcji świadomego tworzenia, które – jak twierdzi [REC.ON] – powinno służyć zarówno odbiorcom, jak i środowisku.

Wszystkie wykorzystywane w procesie produkcji części samochodowe – nienadające się już do pełnienia funkcji, do których zostały zaprojektowane – pochodzą z legalnie funkcjonującej stacji demontażu pojazdów. Co ciekawe, recyklingowi poddać można więcej niż 85% całej masy pojazdu.

Potencjalnego właściciela ucieszyć może fakt, że każdy przedmiot jest jedyny i niepowtarzalny – nie ma bowiem dwóch całkowicie identycznych wyrobów, mimo że część z nich powstaje według jednego wzoru. Wszystko to, dlatego że elementy wykorzystywane do produkcji pochodzą z różnych modeli aut. Unikatowy charakter każdego produktu podkreśla nadany jemu jednostkowy numer seryjny. 

Sama idea przedsięwzięcia jest więc godny pochwały – w końcu chodzi o recykling. Ponadto efekty wysiłków tej dwójki są spektakularne. Jednak osiągnięcie takich rezultatów wymaga sporych nakładów pracy – spawania, cięcia, szlifowania, polerowania i lakierowania.

Jak Wam się podoba motoryzacja w takim wydaniu?

Tagi: Duperele