Polska szykuje się na wojnę z koronawirusem. 100 mln zł na natychmiastowy zakup sprzętu dla szpitali, wojsko gotowe do działania
28.02.2020 13:23
Polska szykuje się na wojnę z koronawirusem. 100 mln zł na natychmiastowy zakup sprzętu dla szpitali, wojsko gotowe do działania Fot. Shuttertock

Koronawirus SARS-CoV-2 u bram. Minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził co prawda na specjalnej konferencji prasowej, że choroby COVID-19 jeszcze w Polsce nie ma, informacje o skali przygotowań nie pozostawiają jednak wątpliwości. Polska szykuje się na epidemię.

Nieoficjalne źródła coraz częściej przekazują do mediów informacje o pojawieniu się potwierdzonych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Słyszeliśmy między o młodej kobiecie w Łodzi, która wróciła z Tajlandii i sama zgłosiła się do szpitala z powodu złego samopoczucia.

Ministerstwo Zdrowia jak na razie ostro dementuje wszystkie takie doniesienia, dobitnie powtarzając, że koronawirusa w Polsce nie ma.

Przeczytaj także

Jednocześnie jednak minister zdrowia Łukasz Szumowski nie pozostawia złudzeń: jest tylko kwestią czasu, zanim choroba COVID-19 pojawi się w Polsce. Na konferencji prasowe 28 lutego 2020 szef resortu zdrowia powtórzył, że SARS-CoV-2 nie został jeszcze wykryty w Polsce. Powiedział też jednak, że na ogromną skalę prowadzone są przygotowania do jego pojawienia się.

Koronawirus w Polsce. 100 mln zł na natychmiastowy zakup sprzętu, szpitale w stanie podwyższonej gotowości

Z powodu zagrożenia koronawirusem Wojewoda Śląski wycofał zgodę na organizowanie imprezy masowej wydaną wcześniej dla Intel Extreme Masters, esportowych mistrzostw świata rozgrywanych w Katowicach.

Przeczytaj także

Premier Mateusz Morawiecki przygotował 100 mln złotych na natychmiastowy zakup dla szpitali sprzętu niezbędnego do zaoferowania należytej opieki chorym na COVID-19 oraz zapewnienia bezpieczeństwa personelowi.

Łukasz Szumowski poinformował, że w drodze do naszego kraju jest już 30 000 testów na koronawirusa SARS-CoV-2. Do 28 lutego 2020 przeprowadzono w naszym kraju kilkadziesiąt takich testów, z czego 39 dotyczyło próbek z 27 lutego 2020, w tym od podejrzewanej o zachorowanie na COVID-19 mieszkance Łodzi. Wszystkie pokazały wynik negatywny.

W nocy z 27 na 28 lutego 2020 wprowadzono podwyższoną gotowość szpitali w Polsce. Wojewoda może w związku z tym zarządzić między innymi zwiększenie liczby dyżurującego personelu, oddzielenie izb chorych i SOR-ów osób podejrzewanych o infekcję od pozostałych pacjentów, zwieszenie liczby łóżek na oddziałach zakaźnych a nawet przekształcenie na odziały zakaźne innych oddziałów

Przeczytaj także

Wojewodowie będą także przekazywać szpitalom środki z funduszu 100 mln zł przeznaczonego na przygotowania do walki z potencjalną epidemią.

Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej zadeklarował, że polskie wojsko jest przygotowane do działania w przypadku stwierdzenia obecności SAR-Cov-2 w Polsce.

Zobacz także: Koronawirus może zarazić nawet 70% ludności? Naukowcy nie maja wątpliwości 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.