Pogoda
14.05.2020 15:17

Polska to najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej - wyniki rankingu ILGA Europe

"Ten wynik tylko odzwierciedla, w jak przerażającej rzeczywistości przyszło nam żyć" - według najnowszego rankingu ILGA Europe, Polska jest najbardziej homofobicznym krajem UE.

Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/ East News
Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/ East News

ILGA Europe to Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów promujące interesy lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans i osób interseksualnych w Europie. Jednym z zadań organizacji jest również mierzenie poziomu tolerancji i równouprawnienia osób LGBT na Starym Kontynencie. Właśnie ukazał się ich najnowszy ranking państw europejskich i sytuacja naszego kraju nie prezentuje się (nomen omen) kolorowo. 

Polska to najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej

Podstawą rankingu jest przede wszystkim analiza krajowego prawodawstwa oraz praktyki stosowania prawa w następujących kategoriach:

  • równość i zakaz dyskryminacji
  • rodzina
  • wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji
  • przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści
  • uzgadnianie płci i integralność cielesna
  • prawo do azylu

Według najnowszego rankingu Polska spadła z przedostatniego miejsca wśród krajów należących do UE, na niechlubne miejsce ostatnie. Do sytuacji odniósł się dyrektor stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii, Slava Melnyk:

"

Zajmując ostatnie miejsce wśród krajów UE w rankingu ILGA Europe Polska władza oblała test z równouprawnienia. Nadzieją na zmianę tej fatalnej sytuacji są Polki i Polacy i siła ich sprzeciwu.

Ostatnie miejsce Polski wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe to odzwierciedlenie przerażającej rzeczywistości. Przez ostatni rok polska władza systematycznie przesuwała granice majstrując w systemie prawnym. To uderzyło  w pierwszej kolejności w grupy mniejszościowe, ale skutki demontażu prawa odczujemy wszyscy niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. "

tęczowe flagi trzymane na pochodzie
tęczowe flagi trzymane na pochodzie
Przeczytaj także 16-latek wrzucił do sieci herb miasta z tęczą. Sąd zajmuje się sprawą znieważenia symbolu państwowego

Co przyczyniło się do tak złego wyniku naszego kraju? Strona organizacji Kampania Przeciw Homofobii donosi, że Polsce odjęto punkty w trzech podkategoriach mieszczących się w kategorii "Wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji". Podstawowymi przesłankami były zakazy marszów równości wydawane przez lokalne władze, przyjmowane przez samorządy dyskryminujące Samorządowe Karty Praw Rodzin i niesławne "Strefy Wolne od LGBT". Wśród innych czynników determinujących tak niski wyniki Polski, KPH wymienia:

"

Panującą w kraju sytuację zagrożenia dla bezpieczeństwa aktywistek i aktywistów działających na rzecz społeczności LGBTI [...] wniesienie pozwów przeciwko autorom "Atlasu Nienawiści" monitorującego proces wdrażania w samorządach tzw. uchwał anty-LGBT i Samorządowej Karty Praw Rodzin, emisję demonizującego osoby LGBT programu "Inwazja" w telewizji publicznej, nasłanie przez TVP na stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii kobiety, która miała szpiegować organizację, zatrzymanie Elżbiety Podleśnej w związku z naklejkami z wizerunkiem Tęczowej Maryi oraz spisywanie uczestników marszów równości niosących flagę z tęczowym orłem. "

Netflix
Netflix
Przeczytaj także Netflix wciska na siłę postacie gejowskie? Platforma odpowiada

Wynik naszego kraju byłby jeszcze gorszy, gdyby nie działania Rzecznika Praw Obywatelskich. ILGA przyznało nam bowiem punkty za:

"

Aktywność RPO Adama Bodnara, który razem ze swoim zespołem podejmuje liczne działania w zakresie praw osób transpłciowych i niebinarnych oraz w związku z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie, który uznał, że nieposiadająca polskiego obywatelstwa uchodźczyni mieszkająca w Polsce może przejść przez procedurę uzgodnienia płci. "

Liderem w rankingu wśród państw europejskich wciąż pozostaje Malta, a wraz z nią na podium znajdują się Belgia Luksemburg. Wyniki procentowe dla wszystkich krajów Europy prezentują się następująco:

Foto: IGLA Europe
filmy LGBT
filmy LGBT
Przeczytaj także 10 najpiękniejszych filmów o tematyce LGBT
Tagi: Newsy LGBT