Polska to najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej - wyniki rankingu ILGA Europe

14.05.2020 15:17
Polska to najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej - wyniki rankingu ILGA Europe Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/ East News

"Ten wynik tylko odzwierciedla, w jak przerażającej rzeczywistości przyszło nam żyć" - według najnowszego rankingu ILGA Europe, Polska jest najbardziej homofobicznym krajem UE.

ILGA Europe to Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów promujące interesy lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans i osób interseksualnych w Europie. Jednym z zadań organizacji jest również mierzenie poziomu tolerancji i równouprawnienia osób LGBT na Starym Kontynencie. Właśnie ukazał się ich najnowszy ranking państw europejskich i sytuacja naszego kraju nie prezentuje się (nomen omen) kolorowo. 

Polska to najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej

Podstawą rankingu jest przede wszystkim analiza krajowego prawodawstwa oraz praktyki stosowania prawa w następujących kategoriach:

  • równość i zakaz dyskryminacji
  • rodzina
  • wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji
  • przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści
  • uzgadnianie płci i integralność cielesna
  • prawo do azylu

Według najnowszego rankingu Polska spadła z przedostatniego miejsca wśród krajów należących do UE, na niechlubne miejsce ostatnie. Do sytuacji odniósł się dyrektor stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii, Slava Melnyk:

Zajmując ostatnie miejsce wśród krajów UE w rankingu ILGA Europe Polska władza oblała test z równouprawnienia. Nadzieją na zmianę tej fatalnej sytuacji są Polki i Polacy i siła ich sprzeciwu.

Ostatnie miejsce Polski wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe to odzwierciedlenie przerażającej rzeczywistości. Przez ostatni rok polska władza systematycznie przesuwała granice majstrując w systemie prawnym. To uderzyło  w pierwszej kolejności w grupy mniejszościowe, ale skutki demontażu prawa odczujemy wszyscy niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.

Przeczytaj także

Co przyczyniło się do tak złego wyniku naszego kraju? Strona organizacji Kampania Przeciw Homofobii donosi, że Polsce odjęto punkty w trzech podkategoriach mieszczących się w kategorii "Wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji". Podstawowymi przesłankami były zakazy marszów równości wydawane przez lokalne władze, przyjmowane przez samorządy dyskryminujące Samorządowe Karty Praw Rodzin i niesławne "Strefy Wolne od LGBT". Wśród innych czynników determinujących tak niski wyniki Polski, KPH wymienia:

Panującą w kraju sytuację zagrożenia dla bezpieczeństwa aktywistek i aktywistów działających na rzecz społeczności LGBTI [...] wniesienie pozwów przeciwko autorom "Atlasu Nienawiści" monitorującego proces wdrażania w samorządach tzw. uchwał anty-LGBT i Samorządowej Karty Praw Rodzin, emisję demonizującego osoby LGBT programu "Inwazja" w telewizji publicznej, nasłanie przez TVP na stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii kobiety, która miała szpiegować organizację, zatrzymanie Elżbiety Podleśnej w związku z naklejkami z wizerunkiem Tęczowej Maryi oraz spisywanie uczestników marszów równości niosących flagę z tęczowym orłem.

Przeczytaj także

Wynik naszego kraju byłby jeszcze gorszy, gdyby nie działania Rzecznika Praw Obywatelskich. ILGA przyznało nam bowiem punkty za:

Aktywność RPO Adama Bodnara, który razem ze swoim zespołem podejmuje liczne działania w zakresie praw osób transpłciowych i niebinarnych oraz w związku z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie, który uznał, że nieposiadająca polskiego obywatelstwa uchodźczyni mieszkająca w Polsce może przejść przez procedurę uzgodnienia płci.

Liderem w rankingu wśród państw europejskich wciąż pozostaje Malta, a wraz z nią na podium znajdują się Belgia Luksemburg. Wyniki procentowe dla wszystkich krajów Europy prezentują się następująco:

Foto: IGLA Europe Fot. Foto: IGLA Europe
Przeczytaj także
Natalia Nowecka
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.