Pogoda
10.01.2019 10:25

Polska wybuduje sztuczną wyspę. Nie wpuści na nią Polaków

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na stworzenie sztucznej wyspy – ma ona powstać z materiałów wydobytych podczas przekopywania Mierzei Wiślanej. Terytorium Polski ma powiększyć się o około 181 hektarów, ale wyspa będzie zamknięta dla ludzi.

sztuczna wyspa
sztuczna wyspa

Sztuczna polska wyspa to efekt uboczny inwestycji w kanał, który ma przeciąć Mierzeję Wiślaną – projekt powstał, żeby otworzyć dostęp do morza statkom pływającym po Zalewie Wiślanym. Obecnie jedyna droga żeglugowa kierująca na Morze Bałtyckie przecina rosyjskie wody terytorialne, co oznacza potencjalne problemy w przypadku ochłodzenia stosunków i wymieniania złośliwości na szczeblu międzynarodowym.

O przekopie mówi się od kilku dobrych lat – inwestycja wzbudza kontrowersje wśród ekologów, którzy obawiają się dewastującego wpływu połączenia wód rozdzielonych akwenów na miejscową faunę i florę.

Wygląda na to, że władze wzięły się na dobre za realizowanie przekopu - Urząd Morski w Gdyni uruchomił przetarg na wykonanie robót budowlanych przy przekopie Mierzei Wiślanej.

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym

Wykonawcę projektu mamy poznać już w marcu 2019 roku. W dokumentach przetargowych zdradzono, że ziemia pochodząca z przekopu ma posłużyć do stworzenia sztucznej wyspy o planowanej powierzchni 181 hektarów.

sztuczna_wyspa_02

Według przyjętych w dokumentacji założeń, kanał żeglugowy będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości, dzięki czemu do portu w Elblągu dopłyną jednostki o parametrach morskich.

Ziemia, która zostanie wykopana podczas prac posłuży do stworzenia całkiem sporej sztucznej wyspy, która ma mieć kształt elipsy o długości osi 1932 metry oraz 1192 metry. Nowe polskie terytorium będzie według planów wnosić się na 2-3 metry nad poziom morza = w dokumentacji przetargowej można zobaczyć, jak będzie wyglądać i w którym miejscu Zatoki Wiślanej się pojawi.

sztuczna_wyspa_03

Polska sztuczna wyspa nie będzie jednak atrakcją turystyczną – przynajmniej według obecnych planów. Nie mający jeszcze nazwy obiekt (w dokumentach występujący pod fachowym określeniem wyspy refulacyjnej) nie będzie bowiem udostępniony zwiedzającym, co otwiera drogę do tworzenia teorii spiskowych, jakie będzie mieć prawdziwe przeznaczenie.

Chcielibyście zwiedzić sztuczną wyspę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele