Pogoda
26.02.2019 15:12

Polska youtuberka okradziona. Oszuści wyczyścili jej konto z oszczędności

Nie wierzcie we wszystkie oferty, jakie znajdziecie w internecie. Jedna z nich, która zainteresowała polską yutuberkę, okazała się być pułapką, przez którą kobieta została okradziona na ponad 3000 zł. Jak do tego doszło?

Basia Kaszuba
foto: kadr z wideo

Youtuberka Basia Kaszuba postanowiła podzielić się swoją historią publicznie, dla przestrogi – tak, by jak najmniej osób stało się ofiarami działającymi podobnie oszustów.

Twórczyni rozglądała się w sieci za sprzętem AGD - jej uwagę przykuła oferta używanego urządzenia oferowanego w niskiej cenie na jednym z portali ogłoszeniowych. Po skonstatowaniu się z właścicielem produktu udało jej się umówić na zakup wysyłkowy za pobraniem.

Jedynym warunkiem było opłacenie przez nią kosztów wysyłki – w tym celu otrzymała link do płatności, z którego skorzystała, żeby przekazać 40 zł przedsiębiorstwu przewozowemu.

Po kilku dniach okazało się, że z jej konta zniknęły pieniądze – kwota strat wyniosła ponad 3 000 zł. Jak to możliwe?

Bloger pokazał kartę w internecie, błyskawicznie wyczyszczono mu konto
Bloger pokazał kartę w internecie, błyskawicznie wyczyszczono mu konto
Przeczytaj także Bloger pokazał kartę w internecie, błyskawicznie wyczyszczono mu konto

Polska youtuberka okradziona metodą na przelew na kuriera

Basia Kaszuba przeżyła szok, gdy zorientowała się, że wyczyszczono jej konto – postanowiła więc podzielić się swoją historią, by przestrzec internatów.

Link, który został jej podesłany przez oszustów, był tak naprawdę odnośnikiem do kontrolowanej przez nich sfałszowanej witryny PayU. Przechwycili na niej dane logowania youtuberki do banku, a następnie, korzystając z przysłanego jej hasła jednorazowego, dodali swój numer konta do zaufanych odbiorców. Dzięki temu mogli do woli wykonywać na nie przelewy bez konieczności ich zatwierdzania.

Gdy youtuberka zorientowała się o kradzieży, pozostało jej tylko szybkie zmienienie hasła dostępu i usunięcie konta przestępców z listy zaufanych. Sprawa została oczywiście zgłoszona na policję.

Zobacz także: >> Uwaga na nowy sposób wyłudzania pieniędzy przez SMS <<

W komentarzach pod umieszczonym w serwisie YouTube filmie wypowiedzieli się specjaliści CERT Polska, organizacji walczącej z zagrożeniami w sieci:

"

Oprócz zgłoszenia indywidualnej sprawy na policji, zachęcamy do zgłaszania podobnych historii do nas przez stronę incydent.cert.pl. Zarówno rozprawianie się ze stronami wyłudzaczy, jak i pomoc organom ścigania w utrudnianiu im takiego procederu, to część naszej misji. Im więcej zgłoszeń, tym szybciej będziemy mogli działać i mniej osób padnie ofiarą. "

Przypominamy, żeby wszelkie kontakty przez internet traktować z duża dożą sceptycyzmu, nie klikać w linki przesyłane nam przez obcych, a w razie otrzymania nietypowego maila od operatora komórkowego, banku czy dostawcy energii przez kliknięciem w zawarty w nim odnośnik zadzwonić na infolinię i zapytać, czy na pewno wiadomość pochodzi od nich.

Próbowano Was oszukać w internecie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet