Polska żegna Jerzego Pilcha. Wzruszające słowa drużyny Cracovii, Tuska, Biedronia i Trzaskowskiego

29.05.2020 21:42
Polska żegna Jerzego Pilcha. Wzruszające słowa drużyny Cracovii, Tuska, Biedronia i Trzaskowskiego Fot. AGATA DYKA/REPORTER

Sportowcy, dziennikarze i politycy żegnają zmarłego 29 maja 2020 roku Jerzego Pilcha. Pisarz odszedł w swoim domu w Kielcach w wieku 68 lat.

"Niesamowity umysł, mistrz języka", "Człowiek, który żył dobrze, a pisał jeszcze lepiej." - tymi słowami wyrażają swój żal po stracie pisarza Jerzego Pilcha ludzie kultury, sportowcy, dziennikarze i wielu polityków.

Jerzy Pilch nie żyje. Wzruszające wpisy w mediach społecznościowych

Jak atakują analfabeci - trudno - trzeba się bronić abecadłem.

- napisał na Twitterze Donald Tusk.

Kondolencje dla rodziny zmarłego pisarza zamieścił także Robert Biedroń.

Wybitnego twórcę żegnają w mediach także Stanisław Janecki, Rafał Trzaskowski i Magdalena Adamowicz.

To był bardzo dobry, ciekawy, interesujący pisarz, człowiek kultury. Jego felietony w Tygodniku Powszechnym jeszcze przed przeprowadzką do Warszawy były dla mnie bardzo ważne.

- powiedział w Polsat News minister kultury Piotr Gliński w reakcji na śmierć pisarza.

Uznany pisarz był wielkim miłośnikiem sportu, a jego ulubioną drużyną sportową była Cracovia. Jerzy Pilch często pojawiał się na meczach przy ul. Kałuży w Krakowie i gorąco kibicował swojej drużynie. W 2016 roku Canal+ nakręcił dokument "Pasiaste serce Jerzego Pilcha".

Pamiętam, jak ojciec zabrał mnie na mecz Cracovii bodajże z Unią Tarnów. Pierwszy raz w życiu zobaczyłem te fantastyczne, drewniane trybuny, jakąś niewiarygodną, pełną dziwacznych zakamarków budowlę, wzdłuż całego stadionu. Nadawała jakąś tajemniczą poezję temu miejscu. I te pasiaste koszulki

- wspomniał w dokumencie Jerzy Pilch.

Panie Jerzy... przecież Pan obiecywał, miał Pan jeszcze z nami zaśpiewać, być i się cieszyć Cracovią.

- napisali zawodnicy i działacze krakowskiego klubu.

Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Był pisarzem, felietonistą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. W 1989 roku został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a w 1998 roku nagrody Paszport "Polityki". Laureatem Nagrody Literackiej Nike został w 2001 roku za powieść "Pod Mocnym Aniołem".

Przeczytaj także
Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.