Polski Dąb Dunin wygrał plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku. Pokonał m.in. Niemcy, Hiszpanię i Portugalię

23.03.2022 11:08
Polski Dąb Dunin wygrał plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku. Pokonał m.in. Niemcy, Hiszpanię i Portugalię Fot. TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News

W konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022 wygrał Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej. Drzewo pokonało aż 15 rywali

Dąb Dunin został ogłoszony Europejskim Drzewem Roku. Zwycięskie drzewo nazywane Strażnikiem Puszczy Białowieskiej zdobyło ponad 179 tys. głosów i zostało ogłoszone Europejskim Drzewem Roku. Zwycięskie drzewo ma 400 lat i nazywane jest Strażnikiem Puszczy Białowieskiej.

Dąb Dunin wygrał plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku

W konkursie internetowym na Dąb Dunin zagłosowało ponad 179 tys. osób. Strażnik Puszczy Białowieskiej pokonał aż 15 rywali. Jak można się było spodziewać, rosyjski kandydat został zdyskwalifikowany.

Polecamy

Dunin to wielusetletni dąb szypułkowy. Roślina rośnie w Przybudkach, w podlaskiej gminie Narew. Na początku wieku jego wiek oszacowano na 300-350 lat. Dokładniejsze badania wykazałay, że jest ok. 400 lat. Trzecie miejsce i 70 563 głosy zdobył dąb z Portugalii, zaś drugie dąb z Hiszpanii, na który głosowały 168 234 osoby.

Konkurs "Drzewo Roku" organizowany jest od 2011 roku z inicjatywy Environmental Partnership Association z siedzibą w Brukseli. Wśród państw zrzeszonych w tej organizacji znajdują się Polska, Węgry, Bułgaria, Czechy, Rumunia oraz Słowacja. Dąb Dunin zdobył 179 317 głosów. Drzewo uzyska teraz dodatkowe fundusze na ochronę i pielęgnację.

Zobacz również: Złowieszcze oko patrzy na nas z kosmosu. Przerażający fenomen na zimowym niebie [ZDJĘCIE]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.