Pogoda
14.02.2019 11:03

Polski Kret gotowy do wgryzienia się w Marsa

Sonda InSight zakończyła przygotowania instrumentów badawczych, w tym skonstruowanego w Polsce penetratora Kret, którego zadaniem jest wbicie się na głębokość 5 metrów w marsjański grunt. Polska myśle techniczna zacznie się wykazywać 22 lutego 2019.

sonda InSight
foto: NASA

Takiego podejścia do badania Marsa jeszcze nie było – sonda InSight, przygotowana przez NASA we współpracy z europejskimi partnerami, wgryzie się w grunt Czerwonej Planety, żeby sprawdzić rozkład temperatur oraz rejestrować ewentualną aktywność sejsmiczną.

Dzięki zaangażowaniu w przygotowanie Kreta polskich inżynierów z przedsiębiorstwa Astronika, sonda InSight dostarczyła na powierzchnię Marsa naszą flagę, która dumnie prezentuje się na tle rdzawej gleby.

Sonda InSight na Marsie
Sonda InSight na Marsie
Przeczytaj także Sonda InSight przysłała zdjęcie polskiej flagi na Marsie. Znalazła się tam dzięki Kretowi

Penetrator Kret to kluczowe narzędzie misji – jego wbijanie się w grunt będzie procesem powolnym i wieloetapowym, a dane naukowe będą zbierane przez cały czas jego funkcjonowania.

Sonda InSight – Kret gotowy do działania

Docelowa głębokość, na jaką ma dotrzeć Kret, wynosi 5 metrów. Penetrator ma ją osiągnąć w ciągu około miesiąca – przy czym po drodze wgłąb Marsa przewidziano kilka przystanków. Plan zakłada postój co 50 centrymetrów, czy zostanie zrealizowany w swoim oryginalnym brzmieniu, czy będzie dostosowany do praktyki – pokaże czas.

insight_kret_02

Do Kreta przymocowana jest taśma, która służy do przesyłania danych do lądownika oraz wyposażona jest w czujniki termiczne, które będą rejestrować temperatury panujące na danych głębokościach.

Zobacz także: >> Polska Agencja Kosmiczna wyśle Polaka w kosmos <<

Dane zebrane przez penetrator posłużą między innymi do określenia struktury wewnętrznej Marsa – naukowcy dowiedzą się dzięki niemu, czy Czerwona Planeta posiada płynne jądro tak jak Ziemia.

Jesteście dumni z Kreta?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety