Pogoda
20.04.2017 11:42

Polski Kret poleci z NASA na Marsa

Już za rok w kierunku Marsa może mknąć nowy robot NASA – w jego stworzeniu pomagali Polacy z Astroniki. Zadaniem polskiego penetratora będzie sięgnięcie tam, gdzie wzrok naukowców jeszcze nie sięgał.

Polski Kret poleci z NASA na Marsa
foto: materiały prasowe

InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) zakłada wysłanie na czerwoną Planetę bezzałogowego lądownika – jego zadaniem będzie przeprowadzenie badań geofizycznych Marsa.

W tym celu sonda wwierci się w grunt na głębokość 5 metrów. Moduł, który przeprowadzi to zadaniem, został opracowany i zbudowany w Polsce.

Penetrator Kret umieści pod powierzchnią próbnik HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) – jego zadaniem będzie badanie i rejestrowanie przepływu ciepła z wnętrza Marsa. Polskie urządzenie jest jednym z trzech głównych instrumentów pomiarowych zabieranych przez misję InSight na marsa.

Astronika chwali się, że to nowa jakość w polskim podboju kosmosu:

"

Warto zaznaczyć, że penetrator HP3 jest kompletnym urządzeniem zaprojektowanym i wykonanym w Polsce. Polskie firmy coraz częściej zostają wykonawcami elementów urządzeń, ale realizacja tak kompletnego zlecenia jest jak na razie w naszym kraju rzadkością. "

Pierwotny start sondy miał odbyć się jeszcze w 2016 roku, jednak z przyczyn technicznych został odwołany. Astronika wykorzystała dodatkowy czas udoskonalając gotową już w pierwszym terminie konstrukcję. Misja ma trwać 2 ziemskie lata.

Współpraca z dużymi agencjami kosmicznymi nie jest dla Astroniki nowością – Polacy pomagali już między innymi przy tworzeniu penetratora MUPUS, którego zadaniem było wwiercenie się w kometę 67P/Czurumow-Gerasimenko po wylądowaniu na niej sondy Philae.

2018 rok został wskazany przez SpaceX jako data wysłania na Marsa kapsuły Red Dragon – długofalowym celem przedsiębiorstwa Elona Muska jest stworzenie na Czerwonej Planecie samowystarczalnej, niezależnej kolonii. Wiadomo już, że terminu raczej nie uda się dotrzymać.

Czy Polska stanie się kosmiczną potęgą?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety