Polski artysta zilustruje nowe przygody Punishera

Sergiusz Kurczuk
17.07.2018 13:47
1 Fot. kadr z komiksu Punisher vol.12 #1

wydawnictwo Marvel Comics ogłosiło, że Szymon Kudrański będzie odpowiedzialny za wizualna stronę nadchodzącej serii „Punisher”. Polski rysownik zastąpił Riccardo Burchielliego, który początkowo miał pracować przy komiksie. 

W życiu Franka Castle'a znanego bardziej jako Punisher, działo się bardzo dużo (a przejdzie jeszcze więcej). Ostatnio mściciel ze świata Marvela dostał do swojej dyspozycji jedną ze zbroi stworzonej przez Tony'ego Starka. Po śmierci Jamesa Rhodesa został nowym War Machinem i pacyfikował mały wschodni kraik na polecenie syna Nicka Fury'ego. Ten epizod powoli dobiega końca i wkrótce Punisher wróci do korzeni. Okazuje się jednak, że najnowsza seria z brutalnymi przygodami Castle'a zostanie opóźniona. Powodem jest zmiana rysownika. Riccardo Burchielli został zastąpiony Szymonem Kudrańskim.

3 Fot. foto: Punisher vol. 12 #3

Szymon Kudrański stworzy komiks „Punisher”

W kwietniu 2018 roku Marvel ogłosił, że 12. volumem serii „Punisher” zajmą się Matthew Rosenberg i Burchielli. Nowe informacje mówią jednak o zastępstwie. Za sferę wizualną komiksu będzie odpowiadał polski rysownik. Szymon Kudrański jest jednym z pierwszych polskich artystów, którzy zaczęli współpracę z największymi amerykańskimi wydawnictwami komiksowymi. Urodził się w 1987 roku w Tarnowie. Od dziecka interesował się komiksem. Jako 17-latek próbował swoich sił w polskim świecie komiksów, ale kolejni wydawcy ignorowali jego prace, lub uważali, że nie odpowiada im styl rysownika. Innego zdania był Steve Niles, który pracował wówczas nad serią „30 dni nocy” i otrzymał portfolio Kudrańskiego. Zaczął pracować z amerykańskimi twórcami i w 2010 roku wystąpił gościnnie w roli rysownika w 200. numerze słynnego „Spawna” Todda McFarlene'a. 

Wspólpraca z Image Comics była przełomem w karierze Kudrańskiego. Dostał propozycję z DC Comics i został pierwszym Polakiem wysującym przygody Batmana. Stworzył rysunki do takich serii jak „Penguin: Pain and Prejudice”, „Batman: Streets of Gotham” oraz „Batman. Detective Comics”. Trzy lata później zaczął rysować komiks „Green Lantern”

Doctor Strange: Damnation Fot. foto: kadr z komiksu Doctor Strange: Damnation

W 2016 roku rozpoczął współpracę z Marvel Comics. Spod jego ręki wyszły takie komiksy jak „Doctor Strange: Damnation”, „Daredevil/Punisher” czy komiksowe wersje kinowych hitów. Już niedługo będziemy mieli okazję zobaczyć rysunki Kudrańskiego w najnowszych przygodach Punishera. Na razie nie zaprezentowano, jak Frank Castle będzie wyglądał w interpretacji Kudrańskiego. Prawdopodobnie tak, jak w poprzedniej serii o mścicielu, przy której pracował rysownik. Dostępne okładki są autorstwa Grega Smallwooda. 

Z powodu zmiany rysownika 12. volume przygód Punishera ukaże się później, niż pierwotnie planowano. 1. numer nowej serii miał się pojawić 1 sierpnia 2018 roku. Do sklepów trafi 22 sierpnia. Premiera 2. zeszytu przesunęła się aż o 5 tygodni. Wyjdzie w 26 września 2018 roku. Jak Szymon Kudrański sprawdzi się jako autor rysunków do „Punishera”? Przekonamy się niedługo. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.