Pogoda
15.11.2019 14:03

Polski banknot o nominale 0 euro trafi do obiegu. Może być warty fortunę

Pierwszy polski banknot euro o okrągłym nominale 0 euro trafi do obiegu 24 listopada 2019 roku. Wydano go w nakładzie zaledwie 5000 ezemplarzy. Prawny unijny środek płatniczy o zerowej wartości wyceniono na 15 zł.

polski banknot 0 euro
foto: materiały prasowe Euro Souvenir

Banknoty i monety, którymi płacimy na co dzień, to tylko wierzchołek góry lodowej. Banki centralne uwielbiają rozpieszczać kolekcjonerów, wydając specjalne wersje prawnych środków płatniczych obowiązujących na terenie danych krajów.

Polacy mogli na przykład kupić sobie banknot o nominale 19 zł, a prywatna spółka Mennica Gdańska kusi pamiątkowymi monetami o nominale 5 i 50 dolarów z Wiedźminem, za które trzeba zapłacić nawet… 13 999 zł.

monety kolekcjonerskie Wiedźmin
monety kolekcjonerskie Wiedźmin
Przeczytaj także Można już kupić monety kolekcjonerskie z „Wiedźminem”. Na pierwszej srebrny miecz jest pozłacany

Wyjątkowe, okolicznościowe wydania otrzymuje także waluta euro. W ramach programu Euro Souvenir zapowiedziano wydanie pierwszego polskiego euro na długo przed tym, zanim nasz kraj przyjmie go jako swoją oficjalną walutę.

Pierwszy polski banknot 0 euro. Kosztuje 15 zł

Banknot zapowiada się na prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów. Polskie 0 euro trafi do sprzedaży 24 listopada, a kupić można go będzie tylko podczas IV Warszawskiej Giełdy Kolekcjonerskiej.

Jest to impreza biletowana, do ceny samego banknotu trzeba wiec doliczyć wartość wejściówki. Kosztująca 8 zł pozwala na wejście na teren targów po godz. 10:00, za 25 zł można dostać się do środka w godz. 8:30-9:00 i zająć strategiczne miejsce w kolejce po banknoty.

Start sprzedaży banknoty 0 euro zapowiedziano właśnie na godz. 10:00. Wizyta na targach będzie jedyną okazją, żeby kupić polskie euro za cenę wywoławczą.

"

Uwaga: nie będzie możliwości nabycia banknotu przed tą godzina. Nie ma także możliwości wcześniejszej rezerwacji żadnej ilości banknotów przed oficjalną emisją. Sprzedaż będzie się odbywać tylko podczas IV Warszawskiej Giełdy Kolekcjonerskiej. "

Polskie 0 euro zostało wydrukowane w tej samej wytwórni papierów wartościowych, w której powstają pełnoprawne banknoty. Nominał zaopatrzony jest w ten same zabezpieczenia: hologram, znak wodny, mikrodruk i elementy ochronne UV.

Zobacz także: 18-latkowie z Wałbrzycha wydrukowali sobie pieniądze i poszli na zakupy. Grozi im 25 lat więzienia [WIDEO] 

Którą walutę wolisz?

Tagi: Duperele