Pogoda
27.01.2017 12:04

Polski kombinezon bojowy stworzy superżołnierzy

Monitorowanie funkcji życiowych i warunków panujących w otoczeniu oraz wyznaczanie celów, którym organizm noszącego użytkownika jest w stanie podołać – to funkcje kombinezonu bojowego opracowywanego przez Heimdall Combat Systems.

Polski kombinezon bojowy stworzy superżołnierzy
foto: kadr w wideo

Rozwiązanie jest co prawda jeszcze w fazie projektowej, ale już jest doceniane na świecie – z wystaw prezentujących sprzęt dla wojska twórcy przywożą liczne trofea, z medalami i wyróżnieniami na czele.

Czym zachwycają się eksperci? Tworzony w Łodzi kombinezon bojowy ma pomagać w wydobyciu z żołnierza – bądź strażaka, ratownika medycznego czy sportowca – maksimum jego możliwości. Rola rozwiązanie zaczyna się od pomocy w przygotowywaniu i przeprowadzaniu treningów, wspierania podczas prowadzenie szkoleń, aż do dokładnego monitorowania stanu zdrowia podczas przeprowadzanej akcji.

Wynalazek Heimdall Combat Systems jest wprost naszpikowany elektroniką i czujnikami. Ich różne konfiguracje pozwalają przygotować kombinezon dla użytkowników mających odmienne oczekiwania i potrzeby. Koncepcja kombinezonu została pokazana na filmie:

Rodzaj i intensywność treningów ma być dobierana indywidualnie na podstawie danych dostarczanych przez czujniki oraz profili genetycznych opracowanych podczas badań na uczestniczącym w projekcie Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Dzięki dostosowaniu zakresu ćwiczeń użytkownicy kombinezonów bojowych będą utrzymywać się w formie unikając przetrenowania i zbyt dużego obciążenia – monitoring danych pozwoli wyznaczyć granice możliwości organizmu użytkownika i wykryć (a nawet przewidzieć) odniesienie kontuzji.

Cykl treningowy ma być dobierany na podstawie indywidualnych danych dotyczących czasu regeneracji poszczególnych partii mięśniowych, danych o nawodnieniu oraz zapotrzebowaniu dietetycznym.

W zależności od wersji kombinezon ma być wyposażany w różne zestawy sensorów.

Twórcy mają już za sobą dwa badania pilotażowe, przeprowadzone we współpracy z jednostką specjalną. W pełni sprawny prototyp ma szansę pojawić się w ciągu roku, wersja produkcyjna może być gotowa już za 2 lata.

Co sądzicie o kombinezonie bojowym?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety