Polski łazik marsjański rusza na podbój Ziemi

Michał Tomaszkiewicz
29.08.2017 10:31
Polski łazik marsjański rusza na podbój Ziemi Fot. materiały prasowe

Z sukcesami budowali łaziki marsjańskie, teraz wzięli się za robota, który ma służyć do eksploracji naszej planety - wrocławscy studenci pokazali pojazd Turtle, który może dojechać tam, gdzie nie sięga wzrok odkrywców.

W konstrukcji nie zabrakło kosmicznych technologii – twórcy wyraźnie zaznaczają, że nie tylko używali rozwiązań technicznych używanych w projektach pojazdów mających radzić sobie w niegościnnym środowisku Marsa, lecz także wzorowali się na osiągnięciach NASA projektując łatwy w obsłudze i przekazujący dużo informacji interfejs użytkownika.

Łazik Turtle to tak naprawdę platforma, która może służyć do zamontowania specjalistycznych rozszerzeń. Twórcy pokazali dołączaną do pojazdu kamerę Full HD oraz manipulator pozwalający wchodzić w interakcję z otoczeniem – a to tylko najbardziej standardowe przykłady rozszerzeń, jakie mogą powstać dla łazika.

Konstrukcja czterokołowego łazika jest wodoodporna – Turtle może nawet działać po całkowitym zanurzeniu w wodzie. Sygnał zdalnego sterowania sięga maksymalnie 200 metrów, chociaż w dużej mierze zależy to od właściwości terenu, który oglądany lub badany jest za pomocą łazika.

Jesteśmy studentami Politechniki Wrocławskiej, którzy przez kilka lat tworzyli nagradzane na prestiżowych międzynarodowych zawodach łaziki marsjańskie Scorpio. Teraz, po latach zdobywania doświadczenia w sektorze kosmicznym, postanowiliśmy przenieść studenckie doświadczenia do biznesu i skonstruowaliśmy pierwszego inspirowanego technologiami NASA łazika ziemskiego, dostępnego dla przeciętnego użytkownika.

Dzięki spokrewnieniu z pojazdami projektowanymi do poruszania się po Marsie Turtle może pochwalić się całkiem dobrymi właściwościami terenowymi i może pokonywać trudności, które na pierwszy rzut oka wydają się być zbyt ekstremalne. Robot może także operować w warunkach, które dla człowieka byłyby śmiertelnie groźne.

Sterowanie łazikiem odbywa się za pomocą aplikacji na smartfona – transmitowany na żywo obraz z kamery można nagrywać lub utrwalać w postaci pojedynczych fotografii. Wrocławianie postawili na otwarte oprogramowanie, dzięki czemu entuzjaści z całego świata będą mogli rozszerzać jego funkcjonalność.

Łaziki Turtle mają powstawać w całości w Polsce. Na Kickstarterze trwa właśnie kampania mająca zebrać środki na uruchomienie produkcji – w ciągu pierwszych kilku zebrano połowę założonej kwoty, do końca akcji zostało jeszcze trzy tygodnie. Podczas trwania kampanii łazika Turtle można kupić w cenie niższej niż docelowa – ta ma wynosić 1997 euro.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.