Polski rząd przeznaczy 100 milionów złotych na rozwój sektora gier

21.11.2019 10:20
gamein|undefined Fot. źródło: NCBR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju da twórcom gier szanse na zdobycie 100 milionów złotych w ramach dofinansowań.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło 20.11.2019 roku 4. edycję programu GameINN. Jest on finansowany z unijnych środków w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dzięki niemu polski gamedev może liczyć na zdobycie 100 milionów złotych w ramach dopłat.

Rusza kolejna edycja GameINN

W ciągu poprzednich trzech odsłon GameINN pomógł polskim firmom zdobyć dofinansowanie w kwocie 316 milionów złotych. Jak zauważyła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Polska jest w tym momencie czwartym eksporterem gier na świecie.

Przeczytaj także

Sektor producentów gier wideo to nasza wizytówka na świecie. Sukces polskich technologii i produktów z branży kreatywnej na globalnym rynku to jednak nie tylko powód do dumy. To realne korzyści dla naszej gospodarki oraz – jak pokazują tematy projektów realizowanych w programie – społeczeństwa. W zeszłym roku polski rynek gier wideo zanotował bardzo dobry na tle Europy ok. 10% wzrost, a jego wartość przekroczyła 2 mld zł. Branża gamingowa coraz mocniej napędza innowacyjność naszej gospodarki, oferując atrakcyjne i dobrze płatne miejsca pracy. Sprzyja temu konsekwentnie przez nas prowadzona polityka proinnowacyjna, czego wyrazem są m.in. ulgi na B+R oraz sięgające już ponad 300 mln zł dofinansowania w programie GameINN.

- zaznacza wicepremier Jarosław Gowin.

Nabór wniosków do GameINN będzie prowadzony między 16 grudnia 2019 a 16 marca 2020.  Miejscem realizacji projektów powinny być inne województwa, niż mazowieckie. W ciągu trzech lat istnienia programu do NCBR wpłynęło 245 wniosków. 

Według rządowych danych wartość polskiego rynku gier wideo w roku 2016 wyniosła 1,85 mld zł. Prognoza na rok 2019 to ok. 2,23 mld.

Zobacz także: Odludzie: gra survivalowa o rzuceniu tego wszystkiego i pojechaniu w Bieszczady [WIDEO]

Kacper Peresada Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.