Polskie jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie. Światło dociera na głębokość 14-15 metrów [WIDEO]

25.05.2020 15:23
Polskie jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie. Światło dociera na głębokość 14-15 metrów [WIDEO] Fot. Shutterstock

Na terenie rezerwatu przyrody Jasne w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego znajduje się jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie. Zobacz niezwykłe wideo i zdjęcia!

Jezior Jasne znajduje się na Pojezierzu Iławskim. Jego woda jest tak czysta, ponieważ pochodzi ze stopionej bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku. To sprawia również, że jest wyjątkowo przejrzyste. Średnia głębokość jeziora wynosi 8,4 metrów, natomiast głębokość maksymalna to 19,8 metrów.

Tajemnica najczystszego jeziora w Polsce

Mogłoby się wydać, że w tak krystalicznie czystej wodzie flora i fauna ma doskonałe warunki bytowe. Nic bardziej mylnego. Zarówno fauna, jak i flora jest bardzo uboga. Wszystko z powodu wysokiej kwasowości wody – jej pH wynosi aż 4,3.

Przeczytaj także

Ze względu na skład i charakter wody życie biologiczne w tym jeziorze jest mało imponujące. Ogranicza się ono do kilku gatunków glonów i sinic oraz do wąskiego pasa roślinności przybrzeżnej.

W Jasnym żyją jednak ryby. Są kanibalistyczne okonie karłowate, które pożerają się nawzajem. Również glony i sinice prawie nie występują i jest ich zaledwie kilka gatunków. Kwasowości wody sprawia również, że przybrzeżny pas roślinności jest bardzo wąski.

Za to na samym jeziorze można spotkać Gągoły, kaczki zakładające gniazda w wypróchniałych dziuplach drzew na wysokości 2-30 m. Ptaki te są wpisane w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek ocalony przed wyginięciem.

Na podstawie badania przeprowadzone w 1995 roku wody jeziora zaliczono do I klasy czystości. Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych prawidłowa nazwa jeziora to Jezioro Czyste, jednak w większości publikacji i na mapach topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Jezioro Jasne.
 
Oczywiście zarówno kąpiele w jeziorze, jak i uprawianie sportów wodnych są surowo zabronione. Jednak zawsze możemy udać się na pieszą wycieczkę po rezerwacie i zobaczyć na własne oczy ten cud przyrody.

Zobacz również: Przerażający las Kudra w okolicach Białegostoku. Czego boją się miejscowi i turyści?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.