Pogoda
22.02.2017 09:12

Polskie miasto najbardziej zakorkowane w Europie

Z raportu TomTom Traffic Index 2017 wynika, że najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce, a nawet całej Europie, jest Łódź, czyli lider zeszłorocznego zestawienia.

Polskie miasto najbardziej zakorkowane w Europie
foto: materiały prasowe

W światowym rankingu polskie miasto również uplasowało się wysoko, bo na 5. pozycji, za Meksykiem, Bangkokiem, Dżakartą i Chongqing. Oznacza to, że średni czas przejazdu mieszkańca Łodzi wydłuża się o 51% w porównaniu do sytuacji bez zatorów oraz o 88% w godzinach szczytu. W efekcie w skali roku na stanie w korkach tracą oni aż 178 godzin, czyli ponad 7 dni!

Za Łodzią w europejskim zestawieniu znalazły się między innymi Bukareszt, Moskwa, Belfast, Dublin, Palermo, Saint Petersburg, Edynburg, Londyn, Marsylia, Rzym i Lublin. Spośród polskich miast na kolejnych miejscach – od trzeciego w dół – uplasowały się Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia i Sopot), Szczecin i zamykający pierwszą dziesiątkę Białystok. W raporcie uwzględniono jeszcze tylko dwa polskie miasta – Bielsko-BIałą i Katowice, które w europejskim rankingu uplasowały się na dalekim 196 miejscu z wynikiem 17% wydłużonego przez korki czasu.

Mniej zakorkowane w porównaniu do 2016 są Łódź, Warszawa i Szczecin. Sytuacja pozostała bez zmian w Bydgoszczy, Poznaniu i Wrocławiu. Za to większe natężenie ruchu odnotowano w Lublinie, Krakowie, Trójmieście, Białymstoku, Bielsku-Białej i Katowicach.

TomTom wskazuje, że od 2008 roku poziom zakorkowania w skali globalnej wzrósł o 23%. Wysoką pozycją w rankingu światowym nieustannie „cieszy się” Meksyk, którego mieszkańcy na stanie w korkach muszą siłą rzeczy przeznaczyć o 7% więcej czasu niż w 2016, co oznacza średnie wydłużenie podróży aż o 66%. O najbardziej newralgicznych porach wartość ta wzrasta do 101%. W skali roku to 227 zmarnowanych godzin.

Dla wielu kierowców stanie w korkach to istna udręka, jeden z czynników wywołujących napięcie nerwowe. W wyniku tego często osoby prowadzące pojazdy mechaniczne zachowują się irracjonalnie na drodze, stwarzają niebezpieczeństwo w ruchu drogowym lub są agresywne w stosunku do innych.

A Wy jak znosicie korki?

Tagi: News