Pomnik Grety Thunberg przed uczelnią. Studenci protestują i chcą zwrotu pieniędzy

31.03.2021 16:07
Greta Thunberg Fot. GEOFF CADDICK/AFP/East News

Przed Uniwersytetem w Winchester w południowej Anglii stanął pomnik młodej aktywistki Grety Thunerg. Studenci nie są zadowoleni z inwestycji. 

Pamiętacie Gretę Thunberg? Nie? "How dare you?". Ta młoda aktywistka ze Szwecji naprawdę namieszała swoim wystąpieniem podczas jednego ze szczytów klimatycznych. Od tamtego czasu dziewczyna stała się symbolem walki o środowisko nie tylko wśród swojego pokolenia. Jej działania, a przede wszystkim wpływ na świadomość społeczną uhonorował w szczególny sposób Uniwersytet w Winchester.

Wielka Brytania: Przed uczelnią w Winchester stanął pomnik Grety Thunberg

Przed uczelnią stanął pomnik Grety Thunberg, który dumnie wita studentów. Jak twierdzi brytyjski uniwerek, jest to pierwsza na świecie rzeźba aktywistki. Na jego budowę przeznaczono 24 tysiące funtów, czyli około 130 tysięcy złotych. Realizacja projektu zajęła dwa lata, a fundusze pochodziły z pieniędzy na budowę budynku, który już został otwarty.

Polecamy

Jak czytamy na portalu TVN24, związek studentów nie jest zadowolony z tej inwestycji. Uczniowie twierdzą, że pandemia to nie najlepszy czas na tego typu projekty, a spora kwota mogłaby realnie wspomóc studentów. Jak pisze przewodnicząca związku, Megan Ball:

Greta Thunberg to fantastyczny wzór do naśladowania dla wszystkich. Mówi głośno i dumnie o ważnych, globalnych sprawach. Jesteśmy po roku pandemii koronawirusa, wielu studentów nie miało dostępu do kampusu, wielu próbuje studiować online i pilnie potrzebuje wsparcia.

Uczniowie domagają się rekompensaty. Chcą, aby dokładnie taka sama kwota, którą uniwersytet zainwestował w budowę pomnika, przeznaczył również na wsparcie wszystkich studentów.

Andrew Matthews/Press Association/East News Fot. Andrew Matthews/Press Association/East News

Uniwersytet odpowiedział uczniom mailem. Władze zapewniły w nim, że pieniądze przeznaczone na uhonorowanie Grety nie pochodziły z funduszu pomocy dla studentów, a na ten cel uczelnia wydała już 5,2 miliona funtów.

Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.