Pogoda
08.06.2020 11:28

Pomnik Kościuszki w Warszawie znowu zniszczony. Pojawił się na nim napis

Słynny pomnik Tadeusza Kościuszki znowu został pomalowany przez nieznanych sprawców. Do zdarzenia doszło w nocy z 6 na 7 czerwca.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie
foto: Jakub Kaminski/East News

Na całym świecie nadal trwają protesty i głośny sprzeciw przeciwko rasizmowi. Głośną debatę wywołało morderstwo George'a Floyda, który został uduszony przez funkcjonariusza policji podczas akcji zatrzymania. Od tamtej pory na ulicach i w sieci pojawiły się liczne manifestacje pod przewodnim hasłem "Black Lives Matter".

Pomnik Kościuszki w Warszawie znowu zniszczony

Napis pojawił się między innymi na pomniku Kościuszki w Warszawie. Akcja najprawdopodobniej była zainspirowana działaniem Amerykanów, którzy na podobnym pomniku w Waszyngtonie umieścili pogróżki wymierzone w stronę Donalda Trumpa oraz policji. Rafał Trzaskowski podkreślił, że w stolicy nie ma miejsca na wandalizm i zlecił oczyszczenie pomnika. Monument zaledwie po kilku dniach znowu zdewastowano.

Pomnik Jana Pawła II
Pomnik Jana Pawła II
Przeczytaj także Skandaliczny akt wandalizmu w Toruniu. Ktoś domalował pomnikowi Jana Pawła II genitalia

W nocy z soboty 6 na niedzielę 7 czerwca już po raz drugi pomnik Tadeusza Kościuszki pomalowali nieznani sprawcy. Informację przekazała rzeczniczka stołecznego ratusza, Karolina Gałecka. Jak widać protestujący upierają się, aby ich przekaz widniał na monumencie. Tym razem umieścili na pomniku napis "Black Lives Matter. Still".

Jak donosi Interia, Rafał Rutkowski z Komendy Stołecznej Policji potwierdził, że funkcjonariusze faktycznie otrzymali takie zgłoszenie.

"

Na miejscu pracuje grupa dochodzeniowo-śledcza, jak również jest analizowany monitoring. "

Tadeusz Kościuszko
Tadeusz Kościuszko
Przeczytaj także Podczas protestów w USA zniszczono pomnik Tadeusza Kościuszki. Czy bohater miałby to za złe protestującym?