Pogoda
15.06.2020 15:51

Pomniki Dolly Parton zamiast monumentów poświęconych konfederatom. Nowy pomysł w USA

Mieszkańcy stanu Tennessee chcą pozbyć się pomników osób związanych z Konfederacją i zastąpić je statuami artystki Dolly Parton. Czy to dobry pomysł?

Dolly Parton
foto: Invision/Invision/East News

Stany Zjednoczone przeżywają obecnie rewolucję, która ma na celu pozbycie się rasizmu systemowego, obecnego w społeczeństwie od zarania tego kraju. Z tego powodu mieszkańcy stanu Tennessee chcą uhonorować Dolly Parton - jedną z najsłynniejszych reprezentantek południowo-wschodniego USA i jednocześnie pozbyć się pamiątek po niechlubnej części tej części Ameryki.

Dolly Parton zamiast konfederatów?

Nie tylko w USA, ale również na całym świecie obalane lub niszczone są pomniki osób, które bezpośrednio reprezentowały rasistowskie poglądy lub bezpośrednio przyczyniały się do śmierci milionów osób o innym kolorze skóry niż biały. Mowa między innymi o monumentach Winstona Churchilla, Krzysztofa Kolumba czy Leopolda II.

Tadeusz Kościuszko
Tadeusz Kościuszko
Przeczytaj także Podczas protestów w USA zniszczono pomnik Tadeusza Kościuszki. Czy bohater miałby to za złe protestującym?

Internet zalała fala postów, których autorzy mają nadzieję, że wkrótce całe Tennessee zostanie oczyszczone z pomników,  upamiętniających konfederatów. W ich miejscu widzą statuy słynnej wokalistki country. Największe kontrowersje budzi pomnik umiejscowiony w Nashville na cześć Nathana Bedforda Forresta - lidera Ku Klux Klanu, generała Konfederacji i jednego z najbardziej znanych kawalerzystów wojny secesyjnej.

"

Tennessee zastępujące statuę KKK statuą Dolly Parton to Ameryka, z jakiej jestem dumny. "

"

Zastąpmy wszystkie pomniki konfederatów w Tennessee Dolly Parton! "

"

Myślę, że zastąpienie wszystkich pomników konfederatów w Tennessee statuą Dolly Parton byłoby fajne. "

"

Domagam się zburzenia wszystkich pomników i zastąpienia ich Dolly Parton. "

"

Dlaczego Roku Pańskiego 2020 w świętych salach Kapitolu stanu Tennessee istnieje miejsce na popiersie założyciela KKK?

Nominuję Dolly Parton, by go zastąpiła.

Mój przeciwnik Scott DesJarlais się nie zgadza. "

"

W zeszłym roku uczestniczyłam w konferencji w Nashville, podczas której odbyła się niewiarygodnie długa debata na temat zastąpienia posągu przywódcy KKK / generała Konfederacji jednym statuą Dolly Parton. A tak to cholerstwo wygląda. Nie szanujecie wszystkich ludzi o innym kolorze skóry i nie chcecie Dolly zamiast TEGO? "

"

Nie zapominajmy, że Dolly Parton założyła Dolly Parton’s Imagination Library, która wysyła dzieciom od 5. roku życia co MIESIĄC darmowe książki. Z tego powodu moje dziecko ma ich tak wiele. "

"

Jeśli naprawdę chcecie celebrować dumę Południa, po prostu zastąpcie pomnikami Dolly Parton, każdy posąg konfederaty. "

Jak widać, koncepcja nie jest nowa, ale obecna sytuacja polityczna sprzyja idei pozbycia się popiersia Wielkiego Czarownika Ku Klux Klanu z ratusza stolicy stanu. W sieci ruszyła już petycja, która zbiera podpisy pod tym pomysłem. Podpis można złożyć TUTAJ.

Pomnik Krzysztofa Kolumba wylądował w pobliskim stawie
Pomnik Krzysztofa Kolumba wylądował w pobliskim stawie
Przeczytaj także Pomnik Krzysztofa Kolumba wylądował w pobliskim stawie

Pomysł poparł republikański polityk Jeremy Faison, który uznał, że Parton jest świetną kandydatką na pomnik i zasługuje na wyróżnienie, tym bardziej że w przestrzeni publicznej brakuje monumentów przedstawiających kobiety. Podobno osoby odpowiedzialne za ustawodawstwo w Nashville poważnie podeszły do tematu. Miejmy nadzieję, że na naradach się nie skończy i wkrótce założyciel Ku Klux Klanu nie będzie traktowany jako honorowy reprezentant stanu. 

Co sądzisz o usunięciu pomników konfederatów?

Monty Python i Święty Graal
Monty Python i Święty Graal
Przeczytaj także Telewizja wykorzystała cytat z Monty Pythona. Redaktorka myślała, że powołuje się na relację dziennikarską

Zobacz też: Banksy stworzył nowe dzieło wspierając ruch Black Lives Matter: "To jest problem białych"

Tagi: Newsy