Pogoda
19.04.2016 16:51

Pomóż zbudować polską Bazę Księżycową

Tylko 60 tys. złotych dzieli nas od powstania pierwszej polskiej Bazy Księżycowej – konstrukcja posłuży do badań, które będą wykorzystane przy planowaniu misji na Marsa. Budowa ma rozpocząć się już w czerwcu 2016 roku.

Pomóż zbudować polską Bazę Księżycową
foto: Space is More

Potrzebna kwota nie jest astronomiczną, jeśli chodzi o podbój kosmosu – za zebrane pieniądze organizacja nazywająca się M.A.R.S. (Modular Analog Research Station) zamierza wybudować tylko podstawową wersję stacji składającą się z kopuły, modułu wejściowego i mieszkalnego. Nie ma co ukrywać, że planowanej 6-osobowej misji byłoby w takich warunkach zdecydowanie za ciasno.

Jeśli uda się zebrać dwa razy większą kwotę, baza zostanie rozbudowana o śluzę i moduł magazynowy. Uda się także wyposażyć ją w system zbierania i przetwarzania danych oraz podtrzymywania życia, który przyda się zapewne podczas zaplanowanej na 14 dni misji.

Ostateczna forma bazy kosztować ma 180 000 złotych i zostanie wzbogacona o moduł laboratoryjny wraz z wyposażeniem, cała konstrukcja zaś zostanie przysypana ochronną warstwą z regolitu. Na pokładzie stacji ma się znaleźć bioreaktor z alg, który posłuży do produkcji żywności. Organizacja planująca budowę Bazy Księżycowej jasno wskazuje na szanse, jakie może odnieść Polska dzięki tej inwestycji.

"

Habitat to baza, w której przebywać będą przyszli kolonizatorzy - najpierw Księżyca, a potem Marsa. Dlatego ważne jest, aby dogłębnie zrozumieć, jak zachowuje się załoga podczas długiego pobytu w zamknięciu oraz izolacji od świata zewnętrznego. Potężne międzynarodowe agencje kosmiczne patrzą na Księżyc jako logiczny krok poprzedzający misję na Marsa. To tam odbędą się pierwsze załogowe lądowania na innym globie od czasu misji Apollo. "

M.A.R.S. podkreśla, ze stoimy przed szansą uczynienia z Polski światowego lidera w dziedzinie badań nad funkcjonowaniem Bazy Księżycowej.

foto: Scott Porter

Harmonogram prac jest bardzo napięty – początek budowy przewidziany jest na czerwiec 2016 roku, a pierwsi użytkownicy mają pojawić się w polskiej Bazie Księżycowej już w drugiej połowie sierpnia. Spośród 50 kandydatów wybrana zostanie finałowa, historyczna 6 śmiałków.

Na wrzesień 2016 zaplanowano przeprowadzenie w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie publicznych prezentacji wyników misji – zaproszenie na wykłady można otrzymać wspierając finansowo budowę pierwszej polskiej Bazy Księżycowej. Uczestnicy będą częstowani ciastkami ze spiruliną – takimi samymi, jakimi żywić się będą mieszkańcy bazy.

Na czele projektu, w realizację którego zaangażowanych jest 40 polskich naukowców i specjalistów, stoi Agata Kołodziejczyk, wiceprezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. 5% osób zaangażowanych w prace nad projektem pracuje w Europejskiej Agencji Kosmicznej, 31% to przedsiębiorcy, pozostała 64% związana jest w uniwersytetami. M.A.R.S. jasno tłumaczy, dlaczego jest mu potrzebne wsparcie finansowe.

"

Mimo że każdy z nas posiada koncie wiele sukcesów, to jako grupa jesteśmy świeżą organizacją i nie mamy wystarczającego doświadczenia, aby pozyskać finansowanie ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej. Liczymy, że w przyszłym roku, po napisaniu publikacji naukowych dzięki misji, która odbędzie się w sierpniu, zyskamy poparcie agencji i to ona będzie finansować przyszłe edycje misji. "

Zbiórka prowadzona jest w serwisie PolakPotrafi.pl, jej koniec przewidziany jest na 19 maja 2016 roku. Jeśli się powiedzie, Baza Księżycowa powstanie w znajdującym się na południu Polski Rzepienniku Biskupim, w którym znajduje się już największe prywatne obserwatorium astronomiczne w naszym kraju.

Pomożecie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele