Ponad 100-kilometrowy mur oddzieli granicę dwóch województw. Przed czym będzie nas chronić?

06.09.2020 16:53
Ponad 100-kilometrowy mur oddzieli granicę dwóch województw. Przed czym będzie nas chronić?   Fot. . MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News (zdjęcie poglądowe)

Między województwami świętokrzyskim i podkarpackim powstanie ponad 100 kilometrowa siatka ochronna. Ma ona zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się groźnej choroby trzody chlewnej, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń.

Jak podaje lokalny portal TVP3 Kielce, prace nad powstaniem ogromnej siatki ochronnej mają ruszyć już 15 września. Tak zdecydowały przedstawiciele lokalnych władz, po konsultacjach z Głównym Lekarzem Weterynarii oraz Wojewódzkim Sztabem Kryzysowym.

Afrykański Pomór Świń, czyli ASF (ang. African Swine Fever) jest groźną chorobą trzody chlewnej, roznoszoną przez zakażone dziki. Jej przebieg jest śmiertelny dla świń hodowlanych, a co najgorsze – choroba w łatwy sposób przenoszona jest na kolejne osobniki. Jak podają specjaliści, niestety trudno jest zapobiec chorobie, gdy dojdzie już do zakażenia w konkretnym stadzie, dlatego tak ważne jest, aby oddzielić zakażone osobniki od reszty populacji świniowatych.

Przeczytaj także

Krwawe żniwo ASF

Jak podaje TVP3, od początku tego roku, na skutek pojawienia się nowych ognisk pomoru, zginęło ponad 53 tys. świń. Obecne działania mają przeciwdziałać dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

„Zdiagnozowanie ogniska powoduje, że trzeba uśmiercić te kilka, czy kilkanaście tysięcy świń, znajdujące się w jego pobliżu” – mówi Rafał Nowak, wojewoda świętokrzyski.

Przeczytaj także

Sztab kryzysowy proponuje niestandardowe rozwiązania

Ostatnie ogniska choroby zdiagnozowano w Tarnobrzegu i Annopolu oraz pobliskim im miejscowościom. Działania sztabów kryzysowych w województwach podkarpackim i świętokrzyskim, mają na celu zastopowanie dalszego pogromu trzody chlewnej.

„Dzisiaj naturalną barierą jest Wisła, ale jak wiemy dziki doskonale pływają i mogą się w każdej chwili przedostać, jeżeli będą płoszone, straszone lub będą poszukiwać pożywienia” – mówi dr lek. wet. Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii w rozmowie z TVP3.

Mężczyzna zdradza, że w wyniku prób przeciwdziałania dalszemu rozprzestrzenianiu się ASF powstał niestandardowy plan działania.

Przeczytaj także

W Polsce powstanie mur

„Powstała taka myśl strategiczna, żeby chronić nie tylko województwo świętokrzyskie, ale kraj. Wspólnie z województwem podkarpackim tworzymy taką linię demarkacyjną, która uniemożliwi przedostawanie się dzików” - mówi Bogdan Konopka, GLW.

W wyniku tych decyzji już od 15 września na granicy między województwami świętokrzyskim i podkarpackim powstanie ponad 100 kilometrowa siatka. Jej budowa ma zostać rozpoczęta w sąsiedztwie drogi krajowej nr 79 na kierunku Kraków-Sandomierze oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 777 (Sandomierz – Zawichost). Siatka ma ochronić województwo świętokrzyskie oraz resztę kraju przed dalszym rozprzestrzenianiem się choroby.

Czytaj także: Marihuana prosto z nieba. Do nietypowego zdarzenia doszło w centrum Tel Awiwu 

Źródło: TVP3, Radio Zet

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.