Pogoda
19.08.2020 15:49

Ponad połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych. Czy sejm spełni te oczekiwania?

Sam pomysł wprowadzenia niedziel niehandlowych od początku budził spore kontrowersje i dyskusję publiczną. Z nowych badań CBRE wynika, że ponad połowa obywateli chce powrotu niedziel handlowych.

Ponad połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych. Czy sejm spełni te oczekiwania?
foto: zdjęcie poglądowe/Shutterstock.com

51 proc. osób chciałoby, aby sklepy były otwarte w każdy dzień, przeciwnego zdania jest co trzeci respondent - tak wynika z badania zleconego przez CBRE. Mężczyźni bardziej niż kobiety dostrzegają mankamenty zakazu handlu w niedzielę. To odpowiednio 53 procent wśród mężczyzn i 48 procent kobiet. Natomiast 16 procent badanych nie miało zdania na ten temat.

Ponad połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych

Jak czytamy w wynikach opublikowanych przez PAP, odsetek Polaków o tym samym zdaniu w dużych miastach i na wsiach jest podobny:

"

Co ciekawe, zarówno na wsi, jak i w miastach do 500 tysięcy mieszkańców odsetek Polaków, którzy chcą powrotu do handlowych niedziel, utrzymuje się na tym samym poziomie - około 50 procent. "

Różnice widać wyłącznie w największych miejscowościach powyżej 500 tysięcy mieszkańców. W tych miejscach aż 57 procent osób uważa, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę było błędem. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie w miastach pokroju Warszawy, czy Poznania najtrudniej jest zrobić zakupy.

Koronawirus w sklepach
Koronawirus w sklepach
Przeczytaj także Polskie sklepy wycofały się z wymogu noszenia maseczek. Gdzie przepis już nie obowiązuje?

Jeżeli chodzi o wiek badanych, młodzi są zgodni z najstarszą grupą respondentów, czyli osobami powyżej 55 roku życia - w obu przypadkach 52 procent chce robić zakupy w niedzielę. W innych kategoriach wiekowych odsetek jest delikatnie niższy i wynosi 49 procent.

Jak wskazała szefowa sektora handlowego w CBRE Magdalena Frątczak, podczas epidemii część Polaków przypomniała sobie o ograniczeniach związanych z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę. Zauważyła też, że dodanie kolejnego dnia handlowego pozytywnie wpłynęłoby na dopasowanie się sklepów do wytycznych spowodowanych przez pandemię:

"

Już połowa z nas jest zdania, że centra handlowe powinny być otwarte w każdy dzień, co aktualnie ma kilka uzasadnień. Po pierwsze, nadal żywy pozostaje argument związany z tym, że dla niektórych niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy.

Po drugie, rozłożenie ruchu na siedem, zamiast sześć dni, pozwala sprawniej dopasować się do wytycznych związanych m.in. z unikaniem tłumów i zachowywaniem odstępu między odwiedzającymi centrum handlowe. "

Autorzy badania dodają, że są jednak tacy, którzy na zmianie przepisów mogliby stracić. Z pewnością byłyby to ulice handlowe, na których po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę rozkwitła gastronomia, czyli kawiarnie i restauracje.

Jak podaje PAP, samo badanie przeprowadzono w dniach 19-23 czerwca 2020 roku metodą CAVI na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie 1061 osób. Kwoty zostały dobrane według reprezentacji w populacji internautów w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Oto pistolet, który strzela... maseczkami ochronnymi [WIDEO]
Oto pistolet, który strzela... maseczkami ochronnymi [WIDEO]
Przeczytaj także Oto pistolet, który strzela... maseczkami ochronnymi [WIDEO]
Tagi: Newsy