Popularna klawiatura na Androida robi sobie zakupy bez wiedzy użytkownika

06.11.2019 11:05
Popularna klawiatura na Androida robi sobie zakupy bez wiedzy użytkownika Fot. materiały prasowe Pixabay

Ai.type, aplikacja klawiatury obiecująca łatwy dostęp do emoji, została usunięta ze Sklepu Play w czerwcu 2019 roku po odkryciu, że jest złośliwym oprogramowaniem. Jeśli nie została odinstalowana z urządzenia, może narazić na spore straty. Program robi zakupy premium nie informując o tym użytkownika.

Klawiatura cieszyła się wśród użytkowników smartfonów z Androidem całkiem dużą popularnością, jako że została pobrana i zainstalowana ponad 40 mln razy. Wersja aplikacji na iOS nie była aż tak popularna.

Google zdecydował się usunąć aplikację ze sklepu z oprogramowaniem po odkryciu, że Ai.type pozwala sobie na wydawanie pieniędzy za plecami użytkowników, kupując treści premium, na przykład dodatkowe emotikony.

Przeczytaj także

Okazało się jednak, że to nie koniec kłopotów użytkowników z aplikacją. Twórcy oprogramowania zabezpieczającego smartfony poinformował, że odnotował ponad 14 mln podejrzanych prób transakcji ze 110 000 monitorowanych urządzeń z zainstalowanym Ai.type.

Darmowa aplikacja klawiatury kupuje treści premium bez wiedzy użytkownika

Wartość zakupów, które próbowała robić aplikacja od chwili usunięcia ze Sklepu Play, została oceniona na 18 mln dolarów. Jak łatwo wyliczyć, na jednego użytkownika przypadała kwota około 630 złotych.

To nie jedyne groźne zachowanie aplikacji. Ai.type serwuje użytkownikom niewidzialne reklamy, co może prowadzić do zmniejszenia wydajności pracy telefonu.

Z analiz wynika, że złośliwy program używany jest przez miliony użytkowników na całym świecie, a nie wszyscy z nich dysponują oprogramowaniem chroniącym smartfony i wykrywającym podejrzane próby transakcji.

Jeśli używacie klawiatury Ai.type, lub znacie kogoś kto to robi, jak najszybciej odinstalujcie aplikację.

Zobacz także: Złośliwe oprogramowanie na Google Play. Zainstalowano je 9 mln razy 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.