Popularność "Gambitu Królowej" spowodowała ogromne zwiększenie popytu na szachy i książki

26.11.2020 12:33
Popularność "Gambitu Królowej" spowodowała ogromne zwiększenie popytu na szachy i książki Fot. materiały prasowe/Netflix

"Gambit Królowej" bawi i uczy - po premierze serialu znacznie wzrosła sprzedaż zestawów do szachów oraz książek na temat tego sportu. Liczby są zawrotne.

Gambit Królowej zwiększył popularność szachów

2020 rok właśnie stał się jeszcze dziwniejszy. Kto by pomyślał, że nagle szachy - ze wszystkich sportów na świecie - staną się popularne? To wszystko przez "Gambit Królowej", który nie tylko pobił rekordy popularności na Netfliksie, ale przy okazji pomógł w absolutnym renesansie tej pięknej gry planszowej, polegającej na mentalnej gimnastyce i dobrej strategii. 

Polecamy

Zaledwie 3 tygodnie po premierze serialu na Netfliksie, sprzedaż szachów wzrosła o 87% w samych Stanach Zjednoczonych! Jeszcze większe zainteresowanie odnotowano w przypadku literatury dotyczącej sportu - książki zanotowały bowiem zwiększenie sprzedaży o 603%!

A przynajmniej tak twierdzi firma NPD (cytowana przez Variety), która wyjaśniła również, że wzrost przyszedł po latach niskiego, bądź nawet malejącego zainteresowania sportem.

Polecamy

Przed premierą "Gambitu królowej", sprzedaż szachów w USA była mniej więcej na tym poziomie przez 13 tygodni. Nagle poszybowała w górę po premierze wspomnianego serialu. Podobnie stało się z literaturą. Według NPD, największym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć książki: "Bobby Fischer Teaches Chess" Bobby'ego Fischera; "Chess Fundamentals" Jose Capablanki; "Chess for Kids" Michaela Basmana oraz "The Complete Book of Chess Strategy: Grandmaster Techniques from A to Z" Jeremy'ego Silmana.

Podobną zależność mogliśmy też zauważyć w Google Trends na temat popularności hasła szachy - to w niektórych regionach świata było wyszukiwane czterokrotnie więcej razy. "Gambit Królowej" zadebiutował na Netfliksie 23 października 2020 roku.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.